Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieło ustępującego lodowca. Ścieżka po wydmie do stawów „Echo” w Zwierzyńcu

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Gdy będziemy wędrować nad Stawy Echo warto zwrócić na tę wydmę uwagę. Przy szlaku ustawiono m.in. tablice informacyjne. W części znajdują się także drewniane podesty z poręczam
Gdy będziemy wędrować nad Stawy Echo warto zwrócić na tę wydmę uwagę. Przy szlaku ustawiono m.in. tablice informacyjne. W części znajdują się także drewniane podesty z poręczam Bogdan Nowak
To jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych w okolicach Zwierzyńca. Można nim dojść z popularnego „Zwierzyńczyka” (obok znajduje się m.in. duży parking) do stawów „Echo”. Prowadzi przez bór sosnowy oraz częściowo: łęg jesionowo-olszowy, wzdłuż doliny rzeki Świerszcz. Ten szlak jest ciekawy z wielu względów. Wędrujemy nim po jednej z największych i najwyższych wydm na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Ta okazała wydma ma ponad 15 metrów wysokości. Powstała u schyłku epoki lodowcowej: kilkanaście tysięcy lat temu.

Sosny i ubogie siedliska

„Wtedy to z czoła ustępującego lodowca do Kotliny Sandomierskiej płynęły olbrzymie masy wody, niosące ze sobą ogromne ilości piasku” – czytamy na tablicy informacyjnej ustawionej przy szlaku. „Wiejące później zachodnie wiatru nawiewały je na Roztocze, gdzie w większych dolinach powstawały duże zespoły wydmowe”.

Największe z nich można nadal oglądać pomiędzy Zwierzyńcem, a Góreckiem Kościelnym. Zwykle mają one od 5 do 7 metrów wysokości. Ta w okolicach słynnych, zwierzynieckich stawów „Echo” jest jednak w niektórych miejscach dwa razy wyższa. Miało i nadal ma to duże znaczenie dla okolicznego środowiska. Wydma tamuje m.in. odpływ wód powierzchniowych.

Dzięki temu mogły powstać obok, zabagnione tereny. Wydma jest jednak siedliskiem zaliczanym do ubogich. Roztoczańskim sosnom to nie przeszkadza. Zobaczymy tam także wrzosy oraz m.in. borówkę czernicę.

Torfowisko, olchy i koniki polskie

Obok wydmy (w dole doliny) płynie rzeka Świerszcz, który wypływa z dużego torfowiska o nazwie Międzyrzeki. Zasila ona kilka stawów m.in.: Florianiecki, Czarny, „Echo”, a dalej „Zwierzyńczyk” oraz staw kościelny w Zwierzyńcu. Dolina Świerszcza zachowała swój naturalny, pierwotny charakter. Rosną tam głównie olchy. Jej część stanowi Ostoja Konika Polskiego.

Gdy będziemy wędrować nad Stawy Echo warto zwrócić na tę okazałą wydmę uwagę. Przy szlaku ustawiono m.in. tablice informacyjne. W części znajdują się także drewniane podesty z poręczami.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto