Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dorota Kędzierzawska była w Zamościu

Małgorzata Stępniewska/ CKF Stylowy
CKF Stylowy
Dorota Kędzierzawska gościła w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”, prezentując zamojskiej publiczności swój najnowszy film zatytułowany Jutro będzie lepiej. Obraz pojawi się na ekranach kin dopiero 11 listopada – widzowie w Zamościu mogli więc zobaczyć dzieło Kędzierzawskiej na długo przed premierą.

Spotkanie, które odbyło się 30 października wpisane jest w ogólnopolski projekt pod nazwą POLSKA ŚWIATŁOCZUŁA. Zakłada on promocję nowej polskiej kinematografii, jej twórców oraz stwarzanie okazji do dyskusji o sztuce filmowej i życiu. Widzowie zgromadzeni w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” mieli okazję zadać reżyserce szereg pytań związanych z filmem. Z okazji oczywiście skorzystano. Na mapie Polski Światłoczułej znajduje się 28 miast, Zamość był przedostatnim miastem odwiedzonym przez ekipę realizującą projekt.

Dorota Kędzierzawska
jest autorką refleksyjnych filmów, które na długo pozostają w pamięci. Wiele z nich zostało nagrodzonych na festiwalach polskich i zagranicznych: Koniec świata (1988, m.in. Nagroda FIPRESCI na festiwalu w Mannheim), Diabły, diabły (1991, m.in. wyróżnienie Young Film Makers Jury w Cannes), Wrony (1994, m.in. Nagroda Specjalna Jury i Nagroda Dziennikarzy na festiwalu w Gdyni), Nic (1998, znów sukces w Gdyni - m.in. Nagroda Specjalna Jury i Nagroda Dziennikarzy), Jestem (2005, m.in. wyróżnienie Jury Młodych na międzynarodowym festiwalu w Berlinie) oraz Pora umierać z Danutą Szaflarską w roli głównej (2007, m.in. Nagroda Dziennikarzy w Gdyni).

Jutro będzie lepiej wpisuje się w dotychczasowy kierunek obrany przez Kędzierzawską. Film już został doceniony w Berlinie (MFF) - Nagroda dla najlepszego filmu w sekcji Grand Prix Deutsches Kinderhilfswerk oraz Nagroda Peace Film. Kanwą historii opowiedzianej w filmie jest rzeczywiste wydarzenie, o którym słyszała reżyserka. Bohaterami są trzej mali bezdomni chłopcy, mieszkający na dworcu kolejowym w jednym z rosyjskich miast - ruszają oni na poszukiwanie lepszego życia, próbując przedostać się przez zieloną granicę do Polski. Cała trójka po drodze przeżywa mnóstwo przygód. W filmie grają nowo odkryci dziecięcy aktorzy: Oleg Ryba, Jewgienij Ryba i Akhmed Sardalow. Opowiadając o kompletowaniu obsady, reżyserka podkreślała: Najstarszego, Akhmeda, udało nam się wyłowić spośród wielu dzieci mieszkających w polskich ośrodkach dla uchodźców. Jest Czeczenem, trochę się jąka - jak Liapa, którego zagrał. Dwójkę młodszych chłopców - to scenariuszowi i prawdziwi bracia - znaleźliśmy, po długich poszukiwaniach, w Dniepropietrowsku na Ukrainie - wspominała Kędzierzawska. Na ekranie zobaczymy też Stanisława Soykę. Rola w filmie Kędzierzawskiej była debiutem filmowym znanego muzyka. Soyka wcielił się w postać policjanta. Zdjęcia, których autorem jest znany operator Artur Reinhard zrealizowano w Jacznie i Gródku, a także w okolicach Suwałk, Wiżajn, Żytkiejm, Puńska, Białegostoku i Torunia.


**Zamojski informator miejski

przydatne telefony i adresy w jednym miejscu

Wakacyjny przewodnik po regionieZobacz serwis Z przymrużeniem okaZobacz Kronikę policyjną województwa Lubelskiego**

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto