Gośćmi spotkania będą naoczni świadkowie, którzy na własnej skórze poczuli smak narodzin wolności i represji: Beata Lipczyńska, Barbara Szubert, Eugeniusz Wilkowski i ks. Henryk Suchodolski. Podczas konferencji uczestnicy wydarzeń zaprezentują własne doświadczenia z okresu fali strajków, rozpoczęcia działalności Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Chełmie wraz z przedstawieniem sylwetek działaczy związkowych.
Założeniem przedsięwzięcia jest popularyzowanie wiedzy o wydarzeniach związanych ze stanem wojennym w Polsce w latach 1981-1983, ujęte w kontekście lokalnym, wpływie sytuacji na młodzież, która dążyła do zagwarantowania prawa do dostępu do niezafałszowanej wiedzy historycznej i swobody głoszenia poglądów.
Zadanie ma na celu przypomnienie ówczesnej sytuacji polityczno-gospodarczej, poziomu swobód obywatelskich, represji i procesów karnych działaczy, dalekosiężnych skutków konspiracyjnej walki o demokrację w świetle przyszłej zmiany ustroju.
- Zachęcamy zarówno dorosłych, jak i młodzież do uczestnictwa, ponieważ znajomość historii kształtuje postawy patriotyczne i wpływa na naszą przyszłość – podkreślają organizatorzy.
Przedsięwzięcie jest elementem projektu "Chełm'80 - ku wolności" dofinansowanego ze środków Biura "Niepodległa w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".
- Pokaz specjalny filmu "Znachor" w Krasnymstawie przyciągnął tłum widzów
- Kapitan Rafał Bereza z Chełma mistrzem świata firefit
- Za nami 23. Festiwal Trzech Kultur we Włodawie. Zobacz zdjęcia
- Festiwal Trzech Kultur we Włodawie. Odsłonięty został mural patriotyczny
- To była niezwykle smaczna rywalizacja podczas półfinału "Bitwy Regionów" w Okszowie
- Uroczystości odpustowe w chełmskiej bazylice przyciagnęły mieszkańców i pielgrzymów

szkolenie wojsko
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?