Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cenne zabytkowe i kolekcjonerskie przedmioty zatrzymane na granicy trafiły do chełmskiego muzeum. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Kolejne już zabytkowe przedmioty, które trafiły od KAS do muzeum w Chełmie.
Kolejne już zabytkowe przedmioty, które trafiły od KAS do muzeum w Chełmie. IAS Lublin
Bogatą kolekcję zabytkowych i kolekcjonerskich przedmiotów przekazała lubelska Krajowa Administracja Skarbowa dla Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie. Wśród darów są m.in. monety, ikony, ordery, elementy zastawy stołowej i biżuteria. Najstarsze przedmioty mogą pochodzić nawet z epoki brązu.

To kolejne już zabytkowe przedmioty, które trafiły od KAS do muzeum w Chełmie

Uroczyste przekazanie eksponatów odbyło się 29 lutego 2024 roku placówce muzeum przy ul. Świętego Mikołaja 4 w Chełmie. Izbę Administracji Skarbowej w Lublinie reprezentował dyrektor Jarosław Edeński a Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie dyrektor Natalia Jędruszczak.

Różnorodność zbiorów

Do chełmskiego muzeum trafiło: ponad 130 różnych monet i fragmentów monet, 15 ikon, 24 medale i ordery, 1 obraz olejny, 30 przedmiotów użytkowych i elementów zastawy stołowej, a ponadto 15 woreczków z elementami biżuterii, ozdób czy też fragmentami żołnierskich odznaczeń.

Przekazane eksponaty pochodzą z różnych okresów i są w różnym stanie zachowania. Ich rynkowa wartość oszacowana została przez rzeczoznawców na około 34 tys. zł.

Biżuteria

Do najstarszych zabytków, które wzbogacą zbiory chełmskiego muzeum, należą fibule – ozdobne zapinki do spinania szat, kształtem zbliżone do współczesnej agrafki, używane w Europie od późnej epoki brązu (około 1500 p.n.e.) aż do średniowiecza i zastępujące guziki.

Elementy zastawy stołowej i przedmioty użytkowe

Jeden z najstarszych elementów zastawy stołowej to łyżka z połowy XVII wieku, z grawerowanym ornamentem roślinnym. Ponadto do muzeum trafiły też ozdobne tace, cukiernice, koszyczki na szklanki, mleczniki, maselnice, lampy oliwne, popielniczka, dzbanek itp. Część z nich wykonana jest z mosiądzu platerowanego srebrem. Są ciekawym przykładem produkcji platerów warszawskich firm działających w II połowie XIX wieku i na początku XX wieku.

Ikony

Przekazane ikony to obrazy pisane na desce, niektóre ze srebrzeniami lub złoceniami. Najstarsza ikona datowana jest na przełom XVIII/XIX wieku, pozostałe na przełom XIX/XX wieku . Część wymaga prac konserwatorskich, z uwagi na uszkodzenia i ubytki warstwy malarskiej.

Monety

Najstarsze przekazane monety (31 szt.) pochodzą z XVII wieku. Pokaźną grupę stanowią też monety z I połowy XX wieku (79 szt.), przy czym najstarsze w tej kolekcji są trzy srebrne jednorublówki z 1921 roku.

Zabytkowe przedmioty wjechały do Polski nielegalnie

Wszystkie przekazane do chełmskiego muzeum zabytki pochodzą z udaremnionych przez Służbę Celno-Skarbową przemytów. Zatrzymane zostały na drogowych przejściach granicznych w Dorohusku i Dołhobyczowie.

Podróżni, mimo że mieli taki obowiązek, nie zgłosili przewożonych obiektów przy kontroli granicznej, ale podjęli się prób przemytu. Przykładowo jeden z nich ukrył muzealia w podwójnym dnie walizki. Po uregulowaniu sytuacji prawnej i orzeczeniu przez sąd przepadku na rzecz skarbu państwa eksponaty mogły wzbogacić zbiory chełmskiej placówki.

Współpraca KAS z instytucjami kultury

-To kolejne już obiekty, które Izba Administracji Skarbowej w Lublinie przekazała do Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie. W ostatnich latach trafiło tam kilkaset różnych przedmiotów zabytkowych i kolekcjonerskich zatrzymanych na granicy, w tym m.in. medale, odznaczenia, ikony, biżuteria, pocztówki i hełmy wojskowe” – podkreślił Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Jarosław Edeński.

Zbiory chełmskiego muzeum obejmują ponad 20 tys. eksponatów, z których co roku wybrana część prezentowana jest na wystawach stałych i czasowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cenne zabytkowe i kolekcjonerskie przedmioty zatrzymane na granicy trafiły do chełmskiego muzeum. Zobacz zdjęcia - Chełm Nasze Miasto

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto