Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamojski Festiwal Filmowy: zobacz, kto otrzymał Perłę Renesansu. ZDJĘCIA

Joanna Nowicka
Zamojski Festiwal Filmowy: zobacz, kto otrzymał Perłę Renesansu
Zamojski Festiwal Filmowy: zobacz, kto otrzymał Perłę Renesansu JN
Ponad 200 filmów zgłoszono na pierwszy Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z historią". Do przeglądu filmów historycznych zakwalifikowały się 23 obrazy, które pojawiały się na ekranach zamojskiego Centrum Kultury Filmowej Stylowy przez kilka minionych dni. Statuetki „Perła Renesansu” otrzymał reportaż „Pan Tadeusz. Reaktywacja” i film „Rok 1863”. Podczas festiwalu doceniono też reżysera Ryszarda Bugajskiego.

Pierwszy Zamojski Festiwal Filmowy to kilka dni projekcji plenerowych, spotkań z twórcami filmowymi, m.in. Ryszardem Bugajskim i Marią Mamoną czy sobotnie Widowisko historyczne „oblężenie Zamościa 1813 rok”. Festiwal trwał od czwartku do niedzieli. W sobotni wieczór na Rynku Wielkim w Zamościu odbyła się gala podczas, której poznaliśmy najlepsze filmy festiwalowe – te docenione przez jury jak i wybrane przez publiczność w zamojskim kinie.

Filmy oceniało jury w składzie: prof. Tadeusz Kowalski, prof. Zbigniew Zaporowski oraz Andrzej Sapija. Statuetkę „Perła Renesansu” zaprojektował i wykonał artysta z Zamościa – Bartłomiej Sęczawa.

- Festiwalowe filmy były bardzo różnorodne. Koncentrowały się na historii XIX wieku, okresie II wojny światowej czy najnowszej historii Polski. Warto też zwrócić uwagę na udział grup rekonstrukcji historycznej przy powstawaniu obrazów. Myślę, że świadczy to o rosnącym zainteresowaniu historią – powiedział podczas gali przewodniczący jury prof. Tadeusz Kowalski dodając: - Zamość ma wszelkie dane ku temu, by organizować taki festiwal. Ta impreza powinna być kontynuowana z pożytkiem dla dobra publicznego. Apeluję o to do władz miasta.

Statuetkę i nagrodę pieniężną za najlepszy reportaż otrzymał film „Pan Tadeusz. Reaktywacja” w reżyserii Marka Maldisa. W kategorii film dokumentalny Perłę Renesansu otrzymał film „1863” w reżyserii Przemysława Bednarczyka: - To mój reżyserski debiut. Na co dzień jestem nauczycielem historii – mówił wzruszony laureat podkreślając, że w debiutanckiej produkcji „Rok 1983” wystąpili jego uczniowie z grup rekonstrukcyjnych.

Statuetkę za zasługi dla kinematografii historycznej otrzymał też reżyser Ryszard Bugajski: - Pierwszy raz w życiu jestem w Zamościu i bardzo się z tego cieszę, bo z prezydentem znamy się nie od dziś. Kiedyś, gdy Marcin był operatorem kamery, zrobiliśmy razem film dokumentalny – zdradził podczas podziękowań reżyser i dodał: – Spotkanie w takich okolicznościach jest bardzo miłe.

Nagrodami zostały też wyróżnione dwa inne festiwalowe obrazy – te, które najbardziej spodobały się widzom. Nagrody publiczności otrzymał film „Pantenon Cmentarz Wojskowy w Warszawie” i reportaż „Jestem Rita Kossobudzka”.

Pierwszy Zamojski Festiwal Filmowy zorganizowało Centrum Kultury Filmowej Stylowy i TVP Historia. Galę poprowadziła Anna Popek i Grzegorz Miśtal.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto