Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzydniowe obchody 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Chełmie. Zakończą się 11 lipca w rocznicę „Krwawej Niedzieli”. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Prezydent Chełma Jakub Banaszek w sobotę zaprezentował koncepcję oraz wizualizację Centrum Prawdy i Pojednania - Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej przy ul. Hrubieszowskiej 102.
Prezydent Chełma Jakub Banaszek w sobotę zaprezentował koncepcję oraz wizualizację Centrum Prawdy i Pojednania - Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej przy ul. Hrubieszowskiej 102. UM Chełm
Obchody 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej rozpoczęły się w Chełmie w sobotę, 8 lipca. Zakończą się we wtorek 11 lipca w rocznicę „Krwawej Niedzieli”.

Sobotnie uroczystości

W sobotę odbyły się: bieg ulicami Chełma na symbolicznym dystansie 1943 m, odsłonięcie skweru im. Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej skweru przy ul. Gdańskiej z udziałem ministra edukacji Przemysława Czarnka.

- Skwer jest pierwszym takim miejscem w Polsce, w którym będzie można podjąć refleksję, m.in. na temat życia człowieka i systemu wartości – podkreślił minister Przemysław Czarnek.

Następnie w Chełmskiej Bibliotece Publicznej odbywały się wykłady, spotkania z rodzinami wołyńskimi i otwarto wystawę „Niedokończone msze wołyńskiej”.

Kulminacyjnym momentem sobotnich obchodów była prezentacja koncepcji oraz wizualizacji Centrum Prawdy i Pojednania - Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Był to podniosły moment, ponieważ decyzja o utworzeniu instytucji zapadła, a chełmski samorząd stał się właścicielem nieruchomości przy ul. Hrubieszowskiej 102. Zgodnie z ustaleniami i przyjętym harmonogramem Centrum ma powstać do 2027 roku. Muzeum będzie miało kilka symbolicznych i ważnych miejsc. Będzie to Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej, dąb, który będzie symbolem pojednania, skwer upamiętniający sprawiedliwych Ukraińców, a także pomnik patrona. (wizualizacja w galerii).

Na sali obecnych było wielu prawdziwych świadków historii - przedstawicieli rodzin wołyńskich, także tych, którzy - jeszcze jako dzieci - ocaleli z rzezi. Przemówienie jednej z uczestniczek wydarzenia, która cudem uniknęła śmierci w Kisielinie, wywołało ogromne poruszenie wśród zgromadzonych. W niejednym oku zakręciła się łza, niektórzy musieli skryć twarz w dłoniach.

Niedzielne koncerty

Niedziela, 9 lipca, była drugim dniem uroczystych obchodów upamiętniających 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej zorganizowanych przez chełmski samorząd.

O Rzezi Wołyńskiej opowiadał także dziennikarz Jarosław Gugała wraz ze swoją matką - Marią, która jest bezpośrednio związana z tymi tragicznymi wydarzeniami. Część, która odbywała się w Kaplicy św. Mikołaja zakończył koncert muzyki poważnej w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmie.

Kulminacyjnym punktem obchodów był z kolei koncert Krzesimira Dębskiego pt. "Litania Wołyńska", który odbył się na "Skarpie" przy ChDK. Rodzice słynnego kompozytora cudem uratowali się z rzezi, jaką urządzili Ukraińcy z UPA we wsi Kisielin. Uroczysty koncert zakończyło wykonanie utworu "Litania Wołyńska" na podstawie tekstu autorstwa Krzysztofa Kołtuna. Na zakończenie w Chełmskim Domu Kultury odbyłą się projekcją filmu "Wołyń" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

Oficjalne uroczystości 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej odbędą się we wtorek, 11 lipca w rocznicę Krwawej Niedzieli pod pomnikiem Piety Wołyńskiej przy al. Piłsudskiego.

Rozpocznie je msza polowa o godz. 10.30, a nastĘpnie po przemówieniu gości złożone zostaną wieńce i wiązanki kwiató przy pomniku Piety Wołyńskiej. Po południu o godz. 18.00 z Bazyliki NNM do pomnika Piety Wołyńskiej wyruszy Marsz Pamięci. Natomiast o godz. 18.30 odbędzie się Rowerowy Rajd Pamięci. Uroczystości zakończą się o godz. 19.00 koncertem pamięci w wykonaniu Lecha Makowieckiego.

Będą objazdy

W związku z organizacją uroczystości związanych z 80 rocznicą „Krwawej niedzieli na Wołyniu” i wyłączeniem z ruchu Al. Piłsudskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. 11 Listopada do skrzyżowania z ul. Wołyńską Chełmskie Linie Autobusowe Spółka z o. o. informują, że: 11 lipca w godzinach 10:00-13:00 autobusy linii nr 11, 13 i 14 będą kursowały objazdem przez ul. Brzóski i Wołyńską zatrzymując się na przystankach na trasie objazdu - z komunikacji będzie wyłączony całkowicie przystanek „Piłsudskiego/Gmach", a dla linii nr 11 będzie wyłączony przystanek „11 Listopada/Gmach”.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto