Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądało tradycyjne żniwowanie nad zalewem Maczuły w gminie Leśniowice. Impreza przyciągnęła mnóstwo osób. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Widowisko obrzędowe "Żniwowanie" przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Horodysku. fot.
Widowisko obrzędowe "Żniwowanie" przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Horodysku. fot. SOK Leśniowice
Żniwowanie to wyjątkowa impreza, która po raz kolejny zorganizowana została w Horodysku nad zalewem Maczuły, w gminie Leśniowice, pow. chełmski. W minioną niedzielę uczestniczyło w niej mnóstwo osób z całego regionu. Było też dużo młodzieży i rodzin z dziećmi.

Dawny obrzęd i tradycje żniwowania przypomniało publiczności zgromadzonej nad zalewem Maczuły Koło Gospodyń Wiejskich z Horodyska. Żniwiarze ze śpiewem na ustach zaprezentowali jak niegdyś koszono kosą zboże oraz jak wiązać najpiękniejsze snopki.

Publiczność tłumnie zgromadzona w Horodysku mogła nie tylko obejrzeć żniwowanie i wysłuchać tradycyjnych pieśni, ale także spróbować swoich sił w koszeniu i układaniu snopków. Był poczęstunek na polu oraz tradycyjne zabawy z dziećmi. O żniwnych tradycjach opowiedziała zgromadzonym Ewa Szornal.

Jak co roku "Żniwowanie" przyciągnęło nad Maczuły setki zainteresowanych. Nie zabrakło też wyjątkowych gości. Widowisko obejrzeli: parlamentarzyści Anna Dąbrowska-Banaszek i Krzysztof Grabczuk, doradca ministra Aktywów Państwowych Ryszard Madziar, wicemarszałek województwa Zdzisław Szwed, starosta chełmski Piotr Deniszczuk, sekretarz miasta Chełm Renata Ciepłowicz, komendant Komisariatu Policji w Żmudzi asp. szt. Jarosław Stopa, por. Mariusz Bodio z Placówki SG w Skryhiczynie, Leszek Senderski - dyrektor Wydziału Inwestycji i Rozwoju PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa, Małgorzata Szczepaniak z Centrum Spotkania Kultur w Lublinie a także radni na czele z przewodniczącym Wiesławem Wierzchosiem oraz sołtysi.

Wójt Joanna Jabłońska przywitała wszystkich uczestników, a następnie podziękowała za przygotowania widowiska przypominającego dawne tradycje i kultywowanie obrzędów, które większości znane są już tylko z opowieści. Gospodarzom z gminy Leśniowice życzyła owocnych żniw i satysfakcji z pracy na roli.

Podczas imprezy były też konkursy

W konkursie na tradycyjną potrawę żniwiarzy I miejsce zdobyło KGW Kreatywni i Aktywni z Kumowa Plebańskiego, II - KGW na Dolince z Kumowa Majorackiego, a trzecie zespół śpiewaczy Kumowianki.

Konkurs na tradycyjne wiejskie wypieki wygrało KGW Plisków, II miejsce otrzymało OSP Horodysko, a III - KGW Na Dolince z Kumowa Majorackiego.

Dania oceniało jury w składzie: Elżbieta Sapiecha-Nizio, mistrz kucharski, Ilona Sawicka - kustosz działu etnografii Muzeum Ziemi Chełmskiej Iwona Łącz-technolog piekarnictwa. Jurorki bardzo chwaliły za nowatorskie podejście do tradycji także potrawę seniorów z PZERiI, czyli bigos z buraków!

Podczas imprezy wystąpili: zespoły śpiewacze Kumowianki i Rakołupianki, KGW Na Dolince, zespół Ale Babki z Dorohuska, zespół Ara z Hrubieszowa oraz gwiazdy wieczoru Energy Girls. Imprezę zakończyła dyskoteka, która poprowadził DJ W-you.

Żniwowanie na Maczułach zostało zorganizowane przez Samorządowy Ośrodek Kultury w ramach zadania "Lato z kulturą i tradycją ludową", dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerem wydarzenia było Województwo Lubelskie "Lubelskie. Smakuj Życie".

Zobacz w naszej galerii zdjęcia z tej imprezy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto