Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stanisław Baj z medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Wręczenie Stanisławowi Bajowi medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis odbyło się w minioną sobotę podczas Gali nadania tytułu Ambasadora Wschodu.
Wręczenie Stanisławowi Bajowi medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis odbyło się w minioną sobotę podczas Gali nadania tytułu Ambasadora Wschodu. Daniel Cetlicer
Malarz Stanisław Baj z miejscowości Dołhobrody, w powiecie włodawskim, podczas Gali „Ambasador Wschodu” odebrał medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rzeka Bug i jego bliscy to bohaterowie jego obrazów.

Wręczenie Stanisławowi Bajowi medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis odbyło się w minioną sobotę podczas Gali nadania tytułu Ambasadora Wschodu z inicjatywy wydawcy kwartalnika „Kraina Bugu”. Pomysłodawcą przyznania Stanisławowi Bajowi medalu i był Artur Bieńkowski, a wniosek do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyła Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń.

​O twórczej indywidualności Stanisława Baja świadczy jego cykl obrazów rzeki Bug – to ona jest jego ulubioną bohaterką. Portretuje ją od 25 lat. Mówi o niej, że jest najpiękniejszą rzeką na świecie. Zawsze jeździ w to samo miejsce, a ona za każdym razem wygląda inaczej.

- Wciąż próbuję zgłębić istotę mojej rzeki, namalować ją taką, jaka jest, ale to jest chyba nieosiągalne – mówi Stanisław Baj,

Temat prac Baja to też mieszkańcy jego rodzinnej wsi i portrety matki – powstało ich dziesiątki. To tam w Dołhobrodach narodził się jego talent malarski. Sam artysta mówi, że był z nim od zawsze. W jednym z wywiadów powiedział, że budziło w nim ciekawość i „powodowało pewien rodzaj dziwnego niedowierzania, że coś mi jednak wychodzi, że coś powołuję do życia:– ludzi, drzewa, kwiaty. Uczucie tworzenia było wspaniałe.”

Stanisław Baj jest dzisiaj uznawany za jednego z najwybitniejszy malarzy

Jest też cenionym pedagogiem, profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prace artysty można oglądać w polskich i zagranicznych muzeach, galeriach oraz prywatnych kolekcjach. Jego obrazy skupiają się wokół polskiego krajobrazu oraz wiejskiego życia. Na wszystkich okładkach książek Wiesława Myśliwskiego są obraz Stanisława Baja. Literat i malarz przyjaźnią się od lat.

Twórczość Stanisława Baja cechują unikalność i osobność artystyczna. Jej cechy to też głębokie wartości humanistyczne i poszukiwanie piękna. Prace tego artysty zaliczają się już do najważniejszych dzieł w polskiej kulturze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stanisław Baj z medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zobacz zdjęcia - Włodawa Nasze Miasto

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto