Specjalne nabożeństwa w kościele dla wiernych zamiast tradycyjnej wizyty duszpasterskiej? Jest decyzja archidiecezji

Monika Miącz
Monika Miącz
pixabay.com
Udostępnij:
Z powodu pandemii, wizyty duszpasterskie w domach wiernych będą bardzo ograniczone. Zaplanowane zostaną specjalne msze dla parafian, podczas których księża pobłogosławią wiernych. Parafianie, którzy zechcą jednak przyjąć u siebie księdza po kolędzie, muszą skierować specjalne zaproszenie do proboszcza.

Przed pandemią koronawirusa wizyty duszpasterskie w domach wiernych rozpoczynały się zaraz po świętach Bożego Narodzenia. Tym razem, tak jak to było rok temu, nie odbędą się masowo w tradycyjnej formie.

Archidiecezja lubelska wydała w tej sprawie specjalne oświadczenie: W związku z aktualną sytuacją epidemiczną, mając na względzie bezpieczeństwo zarówno wiernych, jak i duszpasterzy, po konsultacji przeprowadzanej podczas Konferencji Księży Dziekanów, informujemy, iż wierni mogą otrzymać błogosławieństwo związane tradycyjnie z kolędą w dwóch formach: podczas Eucharystii w dni powszednie: księża proboszczowie mogą zaprosić mieszkańców w mniejszych grupach do kościoła i udzielić im oraz ich bliskim błogosławieństwa kolędowego oraz podczas wizyty w domu parafian w tradycyjnej formie: jeśli taką decyzję podejmie proboszcz, na zaproszenie wiernych i z zachowaniem wszystkich zasad sanitarnych - czytamy na stronie archidiecezji.

Trzeba podkreślić, że księża odwiedzający swoich parafian będą zaszczepieni i będą nosić maseczki ochronne. Obowiązek posiadania maseczki dotyczy również wiernych, którzy wezmą udział w mszy w kościele.

- W tym roku nie przyjmę księdza, za duże ryzyko. Wolę się z nikim nie spotykać ze względu na pandemię. Oczywiście pomodlę się w domu, bo na mszę też raczej nie pójdę - mówi pani Elżbieta, mieszkanka gm. Mełgiew

Pani Anna z powiatu hrubieszowskiego nie ma takich obiekcji. - Oczywiście, że zaproszę księdza. Jestem zaszczepiona, więc nie widzę żadnych przeciwskazań. To jest dla mnie tradycja.

Duszpasterze zachęcają do modlitwy

W ramach kolędy odbędą się specjalne msze dla małych grup wiernych. Parafianie otrzymają od księży błogosławieństwo oraz specjalną modlitwę, którą będą mogli odmówić w domach. Dodatkowo wierni będą mogli zabrać ze sobą wodę święconą, by pokropić swój dom. Tuż po mszy będzie również możliwość rozmowy z księżmi na tematy dotyczące parafii. Duchowni zapraszają wszystkich wiernych do modlitwy.

- Szczególną intencją tej mszy powinna być modlitwa za zaproszonych tego dnia parafian. W jej trakcie należy wygłosić okolicznościową homilię oraz odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach parafianami, zwłaszcza osobami chorymi - mówi ks. Adam Jaszcz, rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

Jak umówić się na tradycyjna wizytę duszpasterską ?

Należy zgłosić się do swojej parafii i ustalić szczegóły z proboszczem. Np. parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie ogłosiła, że na początku roku księża odwiedzą w domach tych parafian, którzy wyrazili taką wolę na złożonych wcześniej deklaracjach. Natomiast we wskazane dni o godz. 18.00 dla mieszkańców poszczególnych ulic będą odprawiane msze święte wypraszające Boże błogosławieństwo na cały nadchodzący rok.

Podobnie w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Lublinie. Parafianie, którzy chcą zaprosić do siebie księdza, będą musieli wrzucić zaproszenie do skrzynek umieszczonych w kościele. Albo uczestniczyć w mszy kolędowej, które rozpoczną się od pierwszej środy stycznia.

- Należy pamiętać, by podczas wizyty duszpasterskiej czy mszy zachowane zostały wszystkie obecnie obowiązujące zasady reżimu sanitarnego - podkreśla ks. Jaszcz

.

- W diecezji zamojsko-lubaczowskiej sprawa ustalenia czasu oraz formy kolędy jest pozostawiona do decyzji duszpasterzy oraz wiernych, którzy poprzez rady parafialne wyrażają swoją opinię na ten temat - informuje ks. Michał Maciołek, rzecznik prasowy diecezji. I dodaje: - Wszyscy duszpasterze oraz wierni są uświadamiani i zachęcani do zachowania obowiązujących przepisów sanitarnych dotyczących bezpieczeństwa podczas trwania liturgii i nabożeństw w kościołach parafialnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Specjalne nabożeństwa w kościele dla wiernych zamiast tradycyjnej wizyty duszpasterskiej? Jest decyzja archidiecezji - Lublin Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie