Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śliwki suszone i śliwki wędzone. Czym się różnią? To idealne dodatki do świątecznych dań. Tyle kosztuje kilogram

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Śliwki suszone i wędzone trafią do wielu bożonarodzeniowych dań.
Śliwki suszone i wędzone trafią do wielu bożonarodzeniowych dań. 123rf/dream04
Nie tylko jako przekąska, ale też baza do wielu świątecznych dań. Jesienny boom na świeże węgierki minął, teraz rośnie zainteresowanie suszonymi i wędzonymi owocami. Czym się różnią? Do czego je dodać? Tyle zapłacimy za kilogram przed Bożym Narodzeniem.

Spis treści

Na sklepowych półkach przetwarzane owoce nie są nowością. W formie kandyzowanej, suszonej czy jako chipsy świetnie sprawdzają się jako zamiennik słodyczy. Można też spotkać wędzone, jak chociażby śliwki.

Śliwki suszone a wędzone. Jak je przechowywać?

Śliwki suszone, jak sama nazwa wskazuje, poddane są jedynie suszeniu. Ich smak nie ulega szczególnej zmianie. Z kolei wędzone nabierają charakteru i wyrazistości dzięki obecności dymu. Niektórzy twierdzą, że są przez to mniej zdrowe, ale zwolenników i tak nie brakuje. Co ciekawe, wędzić można na dwa sposoby – najpierw susząc owoce lub całkowicie pomijając ten proces.

Owoce najlepiej przechowywać w szczelnym opakowaniu lub pojemniku, narażone na wilgoć będą szybko gnić. Nie mogą być też narażone na wysokie temperatury. Otwartą torebkę ze śliwkami można też umieścić w lodówce, produkt zachowa swoje walory.

Choć zdrowe, to nie dla każdego. Te osoby nie powinny jeść śliwek

Jedzenie śliwek może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Są one nie tylko bogatym źródłem substancji aktywnych, ale mogą być pomocne w profilaktyce cukrzycy i chorób układu krążenia. Powinny sięgać po nie osoby cierpiące z powodu zaparć, a także te, w których codziennej diecie brakuje błonnika, przekonuje Marta Siesicka-Osiak, stronazdrowia.pl.

Na suszone i wędzone owoce powinny z kolei uważać osoby z nadwagą, problemami żołądkowymi oraz alergicy. Nadmiar spożytych owoców może prowadzić do biegunek.

Idealne do mięs i ciast. Tyle kosztuje kilogram śliwek wędzonych i suszonych

W okresie przedświątecznym wiele gospodyń zaopatruje się w śliwki, które potem będą dodatkiem do wigilijnego suszu, barszczu, mięsa lub ciast. Zarówno suszone, jak i wędzone, sprawdzą się w przygotowaniu bigosu, zup, farszu lub nadzienia do mięsa. Można je także postawić na stole jako przekąskę.

Przetworzone śliwki kosztują więcej niż świeże w sezonie. Na kieleckim bazarze za węgierkę zwykłą suszoną trzeba zapłacić 25 zł/kg, za damaszkę 20 zł/kg. Jeden z krakowskich targów oferuje śliwkę węgierkę wędzoną w dwóch wersjach – z pestką za 20 zł/kg lub bez pestki za 25 zł/kg.

Nieco taniej można kupić śliwki u lokalnych producentów. Sadownicy zachęcają do zakupu, oto kilka ofert:

  • Świętokrzyskie. Śliwki suszone tradycyjnie drewnem liściastym w przydomowej suszarni małego gospodarstwa. Soczyste i smaczne. 12,50 zł/kg.
  • Mazowieckie. Śliwka węgierka suszona bez pestki, 15 zł/kg.
  • Małopolskie. Mam do sprzedania aromatyczne śliwki węgierki wędzone dymem tradycyjną recepturą z własnego sadu i z własnej suszarni, 20 zł/kg.
  • Świętokrzyskie. Sprzedam śliwkę suszona wędzona z pestką z własnego sadu. 12 zł/kg.
  • Małopolskie. Śliwka suszona z pestką, cena za kilogram to 13 zł.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Śliwki suszone i śliwki wędzone. Czym się różnią? To idealne dodatki do świątecznych dań. Tyle kosztuje kilogram - Strefa Agro

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto