Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dorota Bida z Chełma wśród finalistów nagrody POLIN

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Dorota Bida.
Dorota Bida. fot. M. Starowieyska/ Muzeum Historii Żydów Polskich
Chełmska przewodniczka i edukatorka Dorota Bida znalazła się w finale konkursu Nagroda POLIN, wśród sześciu społeczników pielęgnujących pamięć o historii polskich Żydów.

Nagroda POLIN przyznawana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN osobom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów wręczona zostanie 5 grudnia. Ogłoszenie laureatki lub laureata Nagrody POLIN 2023 nastąpi podczas uroczystej ceremonii w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Pula nagród w konkursie wynosi ponad 77 tysięcy złotych. Nagrodę POLIN – przyznawaną od 2015 roku – otrzymało dotychczas 8 laureatów.

Kim jest Dorota Bida z Chełma?

- To przewodniczka i edukatorka, która dzieli się pasją i wiedzą tworząc wystawy w Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie z zakresu kultury i historii chełmskich Żydów. Prowadzi działalność popularyzatorską w zakresie wiedzy o historii miasta w kontekście jej wielokulturowej przeszłości, przeprowadza lekcje muzealne, spacery historyczne śladami dziedzictwa żydowskiego w Chełmie, wspiera i konsultuje projekty edukacyjne z zakresu kultury żydowskiej i żydowskich mieszkańców miasta – charakteryzują ją organizatorzy konkursu.

W 2021 roku dołączyła do grona sieci Liderów Dialogu. Realizuje projekty zdobyte w drodze konkursów grantowych związanych z edukacją, lokalnym dziedzictwem kulturowym i ochroną pamięci o chełmskich Żydach. Od lat nawiązuje kontakty i koresponduje z potomkami Żydów chełmskich – Chelmerami głównie z Izraela, Stanów Zjednoczonych, także RPA, Brazylii i Niemiec. Udziela pomocy przy kwerendach archiwalnych mających na celu rekonstruowanie historii rodzinnych. Archiwizuje artefakty i kopie przedwojennych fotografii w postaci skanów, z albumów rodzinnych i pojedynczych cudem ocalałych jak ich właściciele. Podczas wizyt Chelmerów w rodzinnym Chełmie opiekuje się nimi, organizuje wspólne spotkania z mieszkańcami Chełma, inicjuje cykliczne działania komemoratywne odnoszące się do ofiar Zagłady chełmskiej społeczności żydowskiej.

W 2019 roku w wyniku poszukiwań archiwalnych udało się odnaleźć ślady zaginionych członków rodziny Gutenberg i upamiętnić ich imiennie poprzez wmurowanie „Kamieni Pamięci”. Stolpersteiny zlokalizowane są przy ulicy Pocztowej 13. Podejmowane działania planuje i realizuje wspólnie z potomkami zrzeszonymi w Chelmer Organization of Israel. Najważniejszym wspólnie zrealizowanym projektem była organizacja 4-dniowych obchodów 80. rocznicy Zagłady chełmskiej społeczności żydowskiej.

W finale konkursu Nagroda POLIN 2023 oprócz Doroty Bidy z Chełma są: Małgorzata K. Frąckiewicz- Łomża, Bożena Gajewska- Kutno, Stowarzyszenie Saga Grybów - Grybów, Ewa Paul - Bełchatów i Sulmierzyce, Mariusz Sokołowski - Wasilków i Białystok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dorota Bida z Chełma wśród finalistów nagrody POLIN - Chełm Nasze Miasto

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto