Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamosć: Konferencja prasowa poświęcona polityce senioralnej (Zdjęcia)

Lila Pietrusiewicz
Społeczeństwo polskie sie starzeje. Dane Eurostatu wskazują, że w 2020 r. osoby po 60. roku życia będą stanowić blisko 25% ludności polskiego społeczeństwa, a prognoza ludności na lata 2008–2035 opracowana przez GUS przewiduje, że najbliższe lata będą cechowały się przyrostem ludności w najstarszych grupach wieku (tzw. pokolenie stulatków). Szacuje się, że w roku 2030 liczba osób w wieku 85 lat i więcej może kształtować się w okolicach 800 tysięcy. Istnieje więc uzasadniona przyczyna by polityce senioralnej w Polsce nadać konkretny wieloaspektowy wymiar w celu wzmocnienia działań służących ochronie i opiece ludzi starszych. Tej tematyce poświęcono konferencję prasową, która odbyła się w ubiegłym tygodniu w WSAiZ w Zamościu.

Polityce senioralnej, w tym m.in. opiece paliatywnej i długoterminowej, funkcjonowaniu dziennych domów opieki medycznej, opiece i leczeniu osób z otępieniem, uwarunkowaniom i potrzebom rynku pracy, nowym zawodom, podnoszeniu kwalifikacji opiekunów osób starszych, uzależnieniom u osób starszych, dostępie do wsparcia psychologicznego dla osób starszych oraz wpływie obniżenia wieku emerytalnego na sytuację finansową osób starszych, poświęcono konferencję prasową zorganizowaną z inicjatywy posła na Sejm RP Sławomira Zawiślaka, wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, w której uczestniczyli stali doradcy sejmowej Komisji Polityki Senioralnej prof. dr hab. Katarzyna Wieczorowska – Tobis Prezes Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego oraz dr n. med. Rafał Sapuła Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Rehabilitacyjnego.

W trakcie konferencji prasowej Poseł Sławomir Zawiślak, jako prowadzący, po powitaniu zaproszonych gości, przybliżył działalność sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. Poseł podkreślił że, jest to jedna ze stałych Komisji Sejmowych, której celem jest kreowanie polityki państwa, dotyczącej osób starszych.

–Komisja m.in. bierze aktywny udział w procesie legislacyjnym, opiniuje projekty ustaw dotyczące seniorów, monitoruje sytuację osób starszych i reaguje na nieprawidłowości związane z ich życiem. Tak jak miało to miejsce w stosunku do nieprawidłowości w domach świadczących całodobowe usługi opiekuńcze dla osób starszych. Komisja podejmuje najważniejsze problemy medyczne, społeczne i ekonomiczne dotykające seniorów, w tym półroczu m.in. kwestie dotyczące opieki paliatywnej i długoterminowej, funkcjonowania dziennych domów opieki medycznej, opieki i leczenia osób z otępieniem, uwarunkowań i potrzeb rynku pracy, nowych zawodów, podnoszenia kwalifikacji opiekunów osób starszych, uzależnień u osób starszych, dostępu do wsparcia psychologicznego dla osób starszych, wpływu obniżenia wieku emerytalnego na sytuację finansową osób starszych, działalności organizacji pozarządowych na rzecz seniorów, działalności placówek zapewniających całodobową opiekę i leczenia osób starszych, kierunków rozwoju mieszkalnictwa, sytuacji osób starszych z zespołami otępiennymi i miejsca osób z takimi problemami w systemie opieki społecznej i zdrowotnej, nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, czy wolontariatu, jako formy aktywizacji osób starszych.
Istotne jest to, że w posiedzeniach Komisji poza parlamentarzystami, doradcami, urzędnikami uczestniczą przedstawiciele organizacji środowisk senioralnych, których głos jest niezwykle ważny w podejmowanych tematach prac i merytorycznej dyskusji – mówił Poseł Zawiślak proponując współpracę na rzecz poprawy statusu osób starszych także organizacjom skupiającym seniorów z naszego regionów, chwaląc jednocześnie dotychczasowe kontakty z kilkoma regionalnymi organizacjami w tym władzami zamojskiego oraz tomaszowskiego Uniwersytetu III Wieku.

W trakcie konferencji Poseł przypomniał przeprowadzone wspólnie z organizacjami pracującymi na rzecz seniorów regionalne inicjatywy aktywizujące seniorów m.in. ubiegłoroczną organizację Ogólnopolskiej Senioriady w Zamościu, której był honorowym patronem. W imieniu organizatorów zapowiedział jej tegoroczną edycję (Seniorada odbyła się w poniedziałek 22 maja br.). W dalszej części swojej wypowiedzi S. Zawiślak podkreślił pozytywną działalność Parlamentu oraz rządu na rzecz osób starszych m.in. poprzez uchwalenie ustawy o bezpłatnych lekach dla osób 75+, innych uwzględniających potrzeby seniorów ustaw czy kontynuacji i wzmacnianiu takich projektów jak ASOS czy Senior-WIGOR.

– Sejmowa Komisja Polityki Senioralnej w ciągu bieżącej działalności za najważniejsze uznała problemy związane z osobami starszymi - najbardziej potrzebującymi pomocy i wsparcia. Prace komisji zaowocowały sformułowaniem 5 dezyderatów skierowanych do różnych Ministerstw – zaznaczyła prof. Wieczorowska –Tobis.

Według Prezes PTG istnieje potrzeba zintegrowania opieki nad osobami starszymi z otępieniem, chorobą Alzheimera czy na konieczność zmian w kwalifikacji do opieki długoterminowej, które obecnie oparte są na systemie kwalifikacji uwzględniającym jedynie nieprecyzyjną w wielu sytuacjach skalę Barthel.

Natomiast dr Sapuła wskazał na istniejące plany i możliwości wprowadzenia istotnych modyfikacji w systemie opieki nad osobami starszymi z towarzyszącą niepełnosprawnością. Podkreślił konieczność zmian systemowych w rehabilitacji, w tym na potrzebę skonsolidowania środków finansowych przeznaczanych na rehabilitację (obecnie funduszami przeznaczanymi na osoby niepełnosprawne dysponuje ponad 20 różnych instytucji, od NFZ, po ZUS, KRUS, PFRON i inne). – Z prac Sejmowej Komisji wynika, iż wraz ze wzrostem ilości osób starszych rośnie liczba osób potrzebujących opieki długoterminowej, chcemy ten trend zmienić i zapobiegać niepełnosprawności – mówił dr Sapuła.

– Pracujemy nad programem prewencji niepełnosprawności wśród seniorów. Mamy plan wprowadzenia przy udziale Katedry Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Katedry Fizjoterapii Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu pilotażowych programów w naszym regionie oraz w Wielkopolsce. W chwili obecnej realizujemy wspólnie duży projekt badawczy dotyczący problematyki bólu u osób starszych oraz osób starszych z towarzyszącymi zespołami otępiennymi w zakładach opiekuńczo – leczniczych– wskazał wiceprezes PTR.

Wydaje się, że stworzenie jednego podmiotu, który rozdzielałyby te środki według jednolitych kryteriów i według rzeczywistych potrzeb ułatwiłoby właściwą ich alokację. Jednocześnie poinformował, że są już konkretne efekty pracy Komisji, będące następstwem skierowanego dezyderatu - w postaci zmian w organizacji świadczeń zdrowotnych w stacjonarnych Oddziałach Rehabilitacji Ogólnoustrojowej, czy w Poradniach Rehabilitacyjnych. Wiceprezes PTR przedstawił również propozycje tematów kontroli jakie Sejmowa Komisja Polityki Senioralnej zaproponowała Najwyższej Izbie Kontroli w najbliższych czasie.

Konferencja prasowa odbyła się w piątek 19 maja 2017 r. w siedzibie Wyższej szkoły Administracji i Zarządzania w Zamościu. W tym samym dniu miały miejsce ważne wydarzenia poświęcone podkreśleniu aktywności i potrzeb seniorów. Władze i Słuchacze zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowali piękne obchody XV-lecia jego działalności. Z tej okazji odbyła się Konferenca naukowa pn. "O lepszą jakość życia seniorów", pokaz dorobku kulturalno-artystycznego UTW oraz uroczysta GALA.

Obecnie na świecie żyje około 600 milionów osób powyżej 60. roku życia. Szacuje się, że w 2050 roku liczba ta wyniesie 2 miliardy. Większość z nich zamieszkiwać będzie kraje rozwijające się. Starsi ludzie najprawdopodobniej będą musieli liczyć się z późniejszym odejściem na emeryturę. Dlatego coraz częściej organizowane są róznorodne formy aktywizacji osób w podeszłym wieku: warsztaty, szkolenia, kursy czy koła zainteresowań. Takie inicjatywy na poziomie lokalnym pomagają seniorom nie tylko się rozwijać, ale również aktywnie przechodzić przez jesień życia czerpiąc jak najwięcej z proponowanych zajęć i innych inicjatyw.

Zobacz więcej:
O lepszą jakość życia seniorów

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto