Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Limity na e-recepty wprowadzone. Ważna zmiana: nie dotyczą recept refundowanych. Są jednak ograniczenia w zdalnym przepisywaniu leków

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Pacjenci muszą przygotować się na ograniczenia dotyczące wystawiania e-recept, bo oprócz tych związanych z ich liczbą wprowadzane są kolejne limity. Zgodnie z zapowiedziami dotyczą one środków stosowanych w leczeniu psychiatrycznym. Resort zdrowia zrezygnował jednak ze zmian w wystawianiu recept refundowanych dla przewlekle chorych. Zobacz szczegóły.

Spis treści

Limit liczby e-recept przyjęty w psychiatrii. Ograniczenia nie dla recept refundowanych

Limity dla zdalnego przepisywania leków na receptę były zapowiadane już w kwietniu bieżącego roku.

Lekarz przy biurku rozmawia przez telefon komórkowy
Nie wszystkie leki można będzie przepisywać bez ograniczeń w trybie zdalnym. wavebreakmediamicro/123RF

Wspominano wtedy nawet o zakazie wystawiania e-recept online na środki odurzające i psychotropowe. Jak przekazał w środę 13 lipca 2023 r. Minister Zdrowia Adam Niedzielski, rozporządzenie wprowadzające ograniczenia zostało już przez niego podpisane.

– Ich przepisaniu musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu na pacjenta, z wyjątkiem kontynuacji leczenia po nie więcej niż trzech miesiącach od wizyty u lekarza – wskazał szef resortu na Twitterze MZ.

Jednocześnie zrezygnowano z wprowadzenia zmian w wystawianiu e-recept, które dotknęłyby pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe.

– Po konsultacji z ekspertami zdecydowałem wyłączyć recepty refundowane z wprowadzonych limitów, są one bowiem pod stałą kontrolą Narodowego Funduszu Zdrowia – poinformował Adam Niedzielski.

Ile recept może wypisać lekarz zdalnie?

Wprowadzane porządki w systemie wystawiania e-recept dotyczą także ich liczby. Począwszy od 3 lipca w ciągu 10 godzin swojej pracy lekarz może przyjąć do 80 pacjentów, którym przepisze receptę. Liczba przepisanych recept w takim dziesięciogodzinnym cyklu pracy nie może przekroczyć 300.

Jak uzasadnia MZ, limity mają zapobiegać nadużyciom. Szef Ministerstwa Zdrowia zapewnił jednak, że pacjenci podstawowej opieki zdrowotnej nie mają problemu z dostępem do recept, gdyż blisko 100 proc. przekraczających limity to pracownicy „sklepów” internetowych.

– Jesteśmy otwarci na rozmowy dotyczące bezpieczeństwa pacjentów, to jest clou problemu – wskazywał kilka dni temu w rozmowie z PAP Wojciech Andrusiewicz rzecznik resortu zdrowia. – Na bieżąco monitorujemy wystawianie e-recept i próby przekraczania progu maksymalnie 300 recept na góra 80 pacjentów w ciągu 10 godzin. Już pierwszego dnia mieliśmy nieco ponad 280 lekarzy, którzy próbowali testować, czy system działa.

Co najważniejsze, jak zaakcentował, żadne z tych przekroczeń nie dotyczyło wizyty stacjonarnej pacjenta w placówce podstawowej opieki zdrowotnej.

– Wszystkie próby przekroczenia limitu miały miejsce albo za pośrednictwem automatów receptowych zwanych receptomatami, albo za pośrednictwem tzw. lekarskich porad internetowych, które najczęściej z żadną poradą nie mają nic wspólnego – wskazywał wówczas Andrusiewicz.

Sprawdź: Przez ile dni ważna jest recepta?.

Przypomnijmy, że 30 czerwca Minister Zdrowia informował o podpisaniu doniesienie do prokuratury w sprawie 10 lekarzy, którzy dopuścili się co najmniej pięciu przestępstw w związku z wystawieniem e-recept: w ciągu roku wystawili od 100 do 400 tys. recept. To oznacza, że wystawiali oni od blisko trzystu do ponad tysiąca recept dziennie!

Jak wyjaśnił, mowa jest o przestępstwach takich, jak fałszerstwo intelektualne (poświadczenie nieprawdy w związku z niewykonanym badaniem), oszustwa – bo część tych recept jest refundowana, sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia publicznego na masową skalę, narażenie na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia, a także ułatwienie dostępu do środków odurzających. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ mir/ arz

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Limity na e-recepty wprowadzone. Ważna zmiana: nie dotyczą recept refundowanych. Są jednak ograniczenia w zdalnym przepisywaniu leków - Strona Zdrowia

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto