Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamość: trwa wielkie dzieło odbudowy. Rewitalizacja największego XVII-wiecznego barokowego kościoła w Polsce [ZDJĘCIA]

Lila Pietrusiewicz
Lila Pietrusiewicz
Kościół franciszkanów w Zamościu był największym tego typu obiektem barokowym w XVII-wiecznej Polsce. Później mieściły się tu magazyny broni, szpital, koszary oraz kino, teatr i liceum. Obecnie gmach odzyskuje swój dawny blask i świetność. Trwa jego odbudowa. Sprawdziliśmy przebieg prac.

Budowę kościoła fundacji Tomasza Zamoyskiego i jego żony Katarzyny z Ostrogskich rozpoczęto w 1637. Budynek został odebrany zakonowi po pierwszym rozbiorze Polski przez austriackiego zaborcę i przeznaczony na cele świeckie.

W czasie zaborów Rosjanie przeznaczyli budynek na magazyn wojskowy przebudowując wnętrze oraz rozebrali dzwonnicę i klasztor. W 1887 budynek zamieniono na koszary kozackie. Dach został obniżony, ozdobne szczyty rozebrane a sklepienia wnętrz wymienione na strop. W 1993 świątynię zwrócono franciszkanom. W 2017 parafia uzyskała dofinansowanie na projekt, którego celem jest przywrócenie historycznej formy świątyni oraz zagospodarowanie pobliskiego terenu.

Rewitalizacja dotyczy unikatowego zabytku zlokalizowanego w obrębie Starego Miasta w Zamościu, wpisanego na Listę UNESCO. W listopadzie 2018 roku zaprezentowano wizualizację obiektu. Autorem projektu remontu i rekonstrukcji kościoła franciszkanów jest architekt Sebastian Ćwierz.

Trwają prace wykończeniowe wnętrza kościoła, w tym czynności konserwatorskie przywracające fragmentarycznie ocalałe polichromie. Kościół jest już ogrzewany dzięki instalacji grzewczej umieszczonej pod podłogą.

Oprócz prac budowlano-konserwatorskich przewidziano dostosowanie i wyposażenie podziemi obiektu na cele aranżacji muzealnej i działalności kulturalnej. Dotychczas podziemia kościoła nie były praktycznie wykorzystane. Muzeum będzie jednostką nowoczesną, prezentującą oryginalne zabytki w połączeniu z multimediami. Zaplanowano utworzenie ścieżki dydaktycznej i ekspozycyjnej przybliżającej, za pomocą nowoczesnych środków interakcyjnych, obyczajowość pochówkową doby nowożytnej, szczególnie z okresu baroku.

Wybrukowany został w większej części skwer przed kościołem od strony zachodniej Starego Miasta. Użyto tam klinkieru, piaskowca oraz kamienia.

Zgodnie z projektem zdobny zabruk z figurą Matki Bożej Niepokalanej będzie wykonany z klinkieru, piaskowca i odpowiedniego kamienia. W niedalekiej przyszłości będzie miejscem odpoczynku i modlitwy.

Wartość całkowita projektu wynosi 26 357 071,64 PLN, w tym kwota dofinansowania unijnego: 22 344 073,06 PLN.
Zobaczcie nasze zdjęcia odbudowywanego kościoła Franciszkanów.

Więcej: TUTAJ

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto