Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"ŻYWA BIBLIOTEKA" w Zamościu. Trudne rozmowy o (nie)tolerancji, wykluczeniu oraz inności (ZDJĘCIA)

Lila Pietrusiewicz
W ubiegłą sobotę 11 marca 2017 r. w Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego ( Kamienna 20) odbyło się się wyjątkowe wydarzenie – „Żywa Biblioteka / Human Library Zamość” organizowane przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu.

"Żywa Biblioteka" jest projektem edukacyjnym z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji i ochrony Praw Człowieka. Pierwsza "Żywa Biblioteka" odbyła się w 2000 roku w Danii, a w Polsce takie wydarzenia mają miejsce od 2007 roku.

"Żywa Biblioteka" działa jak prawdziwa biblioteka z tą różnicą, że książkami są ludzie, a czytanie jest rozmową. To wyjątkowe książki bo zapisane prawdziwym życiem. "Żywymi Książkami" są przedstawiciele grup, które spotykają się ze stereotypami, dyskryminacją i wykluczeniem. Rozmowy te odbywają się najczęściej indywidualnie, czasem w małych grupach.

Według uczestników oraz obserwatorów przedsięwzięcia "ŻYWA BIBLIOTEKA"" w Zamościu była olbrzymim sukcesem. Chyba nawet sami Organizatorzy nie spodziewali się tak dużego zainteresowania sobotnim wydarzeniem.

Chociaż na czytanie "Żywych książek" przewidziano konkretne godziny pomiędzy 10.00 a 15.00, jeszcze po wyznaczonym czasie byli chętni do wypożyczenia "kolejnych pozycji". Maksymalny czas "czytania" wynosił 25 minut, ale historie życiem pisane, posiadadające dużo arcyciekawych wątków i wiele płaszczyzn interpretacji losów głównego bohatera oraz zaskakujących epizodów wciągały w kolejne treści na tyle skutecznie, że regulaminowy czas był niejednokrotnie przedłużany przez czytelników(słuchaczy).

W katalogu "Żywych Książek" znalazły się m.n.: "Osoba z (Nie)pełnosprawnością", "Osoba Niewidoma", "Samotna Matka", "Były Więzien", "Amazonka", "Przyjaciel Węgrów", "Węgier", "Trzeźwiejąca Alkoholiczka", "Osoda pracującająca w Japonii", "Osoba porozumiewająca się alternatywnymi formami komunikacji", "Osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim", "Ukrainka", "Urodzony w Indiach".

– Idea Żywej Biblioteki opiera się na przekonaniu, że prawa człowieka zapisane w regulacjach prawnych mają sens jedynie wtedy, kiedy są wszystkim ludziom znane i przez nich respektowane. Zdarza się jednak, że niektórym odmawia się ich praw ze względu na pochodzenie, religię, kolor skóry, przekonania czy ich osobiste doświadczenia. Uważamy, że najskuteczniejszą formą poznania inności jest bezpośrednie spotkanie z nią i dlatego zorganizowaliśmy otwartą dla wszystkich Żywą Bibliotekę, gdzie reprezentantów dyskryminowanych grup można było zaprosić do rozmowy i zweryfikować swoje poglądy – podkreślają Organizatorzy.

Zobacz:Porozmawiajmy o tolerancji i wykluczeniu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "ŻYWA BIBLIOTEKA" w Zamościu. Trudne rozmowy o (nie)tolerancji, wykluczeniu oraz inności (ZDJĘCIA) - Zamość Nasze Miasto

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto