Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żurawlów: Zamontowali panele słoneczne na remizie. Podarował je Greenpeace. ZDJĘCIA

Joanna Nowicka
Żurawlów: Zamontowali panele słoneczne na remizie
Żurawlów: Zamontowali panele słoneczne na remizie Barbara Siegieńczuk
12 paneli fotowoltaicznych pojawiło się na dachu remizy w Żurawlowie. Instalacja produkująca energię ze słońca jest nagrodą dla stowarzyszenia "zielony Żurawlów", które wygrało konkurs Greenpeace "Uwolnij Energię". Organizacja doceniła walkę jaką mieszkańcy wsi stoczyli z koncernem Chevron.

Panele montowano na remizie w środę i czwartek: - Bardzo się cieszę, że nasza społeczność została doceniona i nagroda w postaci instalacji fotowoltaiczne trafiła właśnie do Żurawlowa Dla nas to dodatkowa motywacja do działania. Nasza walka z Chevronem zakończyła się sukcesem, ale chcemy działać dalej. Tworzymy Dom z Energią, czyli ośrodek skupiający się docelowo na promocji odnawialnych źródeł energii – mówi Barbara Siegieńczuk, Prezes Stowarzyszenia Zielony Żurawlów.

Stowarzyszenie jest jednym z trzech zwycięzców konkursu "Uwolnij Energię" promującym energię tkwiącą w obywatelach i ich działania na rzecz odnawialnych źródeł energii przyjaznych ludziom i środowisku. Mieszkańcy Żurawlowa reprezentowani przez stowarzyszenie zostali docenieni za zwycięską, trwającą ponad rok walkę z koncernem Chevron, który chciał poszukiwać tutaj gazu łupkowego.

- Mieszkańcy skupieni w stowarzyszeniu „Zielony Żurawlów” w sposób mądry i odpowiedzialny działają na rzecz społeczności i środowiska. Przyszłością rozproszonej energetyki odnawialnej są działania społeczności lokalnych i mamy nadzieję, że społeczność w Żurawlowie będzie rozsadnikiem idei energetyki obywatelskiej – komentuje Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa Greenpeace.

Na dachu remizy w Żurawlowie pojawiło się w sumie 12 modułów fotowoltaicznych, które produkują energię elektryczną ze słońca. Panele będą pokrywały 100% dziennego zapotrzebowania na prąd. W ciągu roku produkcja energii może wynieść nawet 2500 kWh a to oznacza zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych nawet o 2,25 ton rocznie. W remizie w całości wymieniono również instalację elektryczną oraz oświetlenie na energooszczędne typu LED.

Łączna wartość instalacji dla trzech zwycięskich podmiotów, czyli - poza zielonym Żurawlowem - Farmy Życia w Więckowicach koło Krakowa i Schroniska w Korabiewicach w województwie mazowieckim to 100 tys. zł. Mikroelektrownia zacznie działać najdalej za miesiąc.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto