Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zoo Zamość: coraz bliżej kolejnej wielkiej rozbudowy. WIZUALIZACJE

Joanna Nowicka
Ptaszarnia oraz budynek i woliera z zimowiskiem dla żurawi
Ptaszarnia oraz budynek i woliera z zimowiskiem dla żurawi UM Zamość/wizualizacje
Afryka, Azja i Ameryka - przedstawiciele trzech kontynentów mają zamieszkać do 2019 roku w Zamościu. Miasto stara się o dofinansowanie dużej inwestycji w zoo. Zobaczcie jak mają wyglądać nowe obiekty i kogo w nich spotkacie.

Władze Zamościa podpisały już pre-umowę z Urzędem Marszałkowskim dotyczącą przygotowania tzw. projektu pozakonkursowego. To oznacza, że inwestycja ma ogromne szanse na dofinansowanie: - Do końca września złożymy wniosek. O tym czy dostaniemy dofinansowanie zadecyduje jego formalna i merytoryczna ocena, ale jesteśmy dobrej myśli. Nasz projekt znajduje się na liście projektów strategicznych - tłumaczy Marcin Grabski, sekretarz Urzędu Miasta w Zamościu.
Jesli wszystko pójdzie zgodnie z planem, miasto będzie mogło liczyć na ponad 50% dofinansowania do wartej ponad 18 milionów inwestycji.
W zoo powstanie zupełnie nowy kompleks podzielony na trzy “bloki tematyczne”. W pierwszym będziemy mogli podziwiać zwierzęta Afryki, w drugim te charakterystyczne dla Azji a w trzecim - gatunki występujące w Ameryce.

Jednym z ciekawszych elementów, w części poświęconej zwierzętom Azji będzie tzw. hala wolnego lotu: - Podobnie jak w motylarni, która od lat cieszy się u nas dużym zainteresowaniem, będzie tu możliwy bezpośredni kontakt ze zwierzętami. Mówiąc najbardziej obrazowo, w hali ptaki będą latały nad nami - wyjaśnia Grzegorz Garbuz, dyrektor Ogrodu Zoologicznego im. Stefana Milera w Zamościu.
Zwierzęta Azji reprezntować będą też m.in. orłosępy, które zmieszkają w olbrzymiej wolierze. Do tej przylegał będzie wybieg dla gorali. Obszerny lokal zaplanowano też m.in. dla strusi amerykańskich, czyli nandu szarych. Amerykańskie będą też mary patagońskie, leniwce, mrówkojady i pieski preriowe. Część afrykańską z kolei zamieszkają m.in. świnie rzeczne i antylopy o wdzięcznej nazwie - dikdik.

Dodajmy, że planowany projekt to nie tylko komfortowe warunki dla zwierząt. Wygodniej będzie też pracownikom: - Powstaną zupełnie nowe budynki gospodarcze, łącznie z kuchnią. Ta część ogrodu od lat prosiła się o remont - mówi Grzegorz Garbuz.

Wraz z rozbudową zwiększy się też zatrudnienie. Dyrektor przewiduje, że do opieki nad kolejnymi zwierzętami zatrudnionych zostanie od 6 do 8 nowych pracowników.

Termin realizacji projektu to koniec 2019 roku.
_________________________________________________
Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto