Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielone Świątki. Święto Zesłania Ducha Świętego oraz święto ludowców. Zobacz jak świętowano w gminie Wierzbica

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Dzisiaj, 23 maja, obchodzone są Zielone Świątki inaczej nazywane Świętem Zesłania Ducha Świętego. To ważny dzień w kalendarzu liturgicznym. Jednak tradycja sięga czasów przedchrześcijańskich. Tego dnia świętuja również ludowcy.

Tradycja obchodzenia Zelonych Świątek jest ciagle żywa w całym regionie. Po raz kolejny w Urzędzie Gminy Wierzbica stanęły brzózki i bukiety tataraku, a wójt gminy Bożena Deniszczuk złożyła z tej okazji życzenia wszystkim mieszkańcom.

- Brzózki i tatarak to ludowy atrybut Zielonych Świątek. To jak choinka w Boże Narodzenie. Moi dziadkowie i rodzicie i sąsiedzi pielęgnowali ten zwyczaj - podkreśla wójt Bożena Deniszczuk.

Również przedszkolaki z Gminnego Przedszkola z Wierzbicy włączyły się w obchodzy Zielonych światek. Maluchy odkrywały tajniki przyrody a dziewczynki stroiły głowy w wianki zgodnie z tradycją Zielonych Świąt.

Zielone Świątki to wiosenne, najbardziej radosne święto w naszej tradycji. Jedno z najważniejszych i najstarszych świąt kościelnych, obchodzone od IV w., w siódmą niedzielę po Wielkanocy na pamiątkę Zesłania Ducha Świętego na apostołów. Ma rangę uroczystości i obchodzone przez jest przez dwa dni.

Zielone Świątki w kościele obchodzone są na pamiątkę zesłania Ducha Świętego. Natomiast w kulturze ludowej święto to ma charakter obrzędów pogańskich związanych z obchodami wiosny. Dawniej święta te przez ludność wiejską obchodzone były bardzo hucznie. Z prastarych uroczystości przetrwał zwyczaj majenia domów zielonymi gałęziami, tatarakiem i kwiatami oraz ubierania rogów zwierząt zieleniną. W dniu tym święcono pola, a zielone gałązki zatykano na zagonach.

Święto Ludowe od ponad stu lat

Dzień Zielonych Świątek to też główne święto ludowców. To jedno z najpiękniejszych polskich świąt wyrosłe w tradycji narodowej, ludowej i chrześcijańskiej, które utrwaliło się w świadomości mieszkańców wsi i stało się jej niezbywalną spuścizną. Nierozłącznie towarzyszy historii Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jego początki łączą się z zaraniem Ruchu Ludowego w Polsce. Inicjatywa powołania obchodów tego dnia została podjęta 30 maja 1903 r. na posiedzeniu Rady Naczelnej w Rzeszowie.

Tego dnia w wielu miastach i gminach regionu pojawiły sie zielone sztandary. Zielony sztandar jest symbolem tego, co najważniejsze w kulturze ludowo-chrześcijańskiej: tradycji, patriotyzmu, szacunku dla ciężkiej i uczciwej pracy mieszkańców wsi i miast. To ponadczasowe i uniwersalne wartości, dlatego zielone sztandary pojawiły się w m.in. w Wierzbicy, a także w całej Włodawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto