Projekt ma na celu określenie, ile rtęci znajduje się w powietrzu: w różnych miejscach na świecie. W ramach projektu w stacji pomiarowej RPN we Floriance, zainstalowano próbniki powietrza o nazwie MerPAS®.
„Przeznaczone są do pochłaniania rtęci w środowisku węglowym - w celu określenia jej ilości w otaczającym powietrzu” – czytamy na stronie internetowej Roztoczańskiego Parku Narodowego. „Dzięki tym badaniom można będzie stwierdzić, czy poziom rtęci w powietrzu danego regionu rośnie czy maleje oraz porównać te wartości z innymi regionami gdzie prowadzone są tego typu pomiary".
Dlaczego to wszystko jest tak ważne? Rtęć występuje w środowisku naturalnym, jest m.in. składnikiem niektórych minerałów. Wówczas jednak nie stwarza ryzyka dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego. Kłopotem jest jednak działalność przemysłowa człowieka. Rtęć do atmosfery uwalnia się także m.in. podczas spalania węgla kamiennego i brunatnego lub torfu.
Szczególnie narażone są na to małe dzieci. Rtęć może mieć m.in. negatywny wpływ na ich rozwijające się mózg i cały układ nerwowy. Szacuje się, że tylko w Europie co roku rodzi się ponad 1,8 mln dzieci, u których poziom rtęci przekracza „zalecane granice bezpieczeństwa”. To jest na szczęście dostrzegane. Dlatego w Europie nie prowadzi się już podobno wydobycia rtęci. To nie znaczy, że nie jesteśmy narażeni na jej działanie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Kenwood Prospero + KHC29.W0SI
Ten sprzęt jest nowy, został rozpakowany , nie uży…
kup teraz

Bosch MUM4875EU Biały
Robot kuchenny Bosch MUM 4875EU idealnie sprawdzi …
kup teraz

KitchenAid 5KFC3516EWH Biały
Mini malakser jest intuicyjny i bardzo prosty w ob…
kup teraz

MPM Termorobot Wi-Fi MRK-18
Wielofunkcyjny, gotujący robot kuchenny marki MPM …
Chińskie "superkrowy" zmienią oblicze rolnictwa?