Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamość. Remont zabytku klasy zero i „nierzetelność” w opisie zamówienia wytknięta przez NIK

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Na zdjęciu remontowany gmach dawnej Akademii Zamojskiej
Na zdjęciu remontowany gmach dawnej Akademii Zamojskiej Bogdan Nowak
Najwyższa Izba Kontroli ma zastrzeżenia dotyczące remontu zabytkowego budynku Akademii Zamojskiej w Zamościu. Jakie? Według NIK zamojscy urzędnicy mieli w postępowaniu przetargowym nierzetelnie opisać przedmiot zamówienia na roboty budowlane dotyczące remontu konserwatorskiego tego wspaniałego gmachu.

Wytknięto nieprecyzyjność zapisów. Zamojscy urzędnicy są tym zdziwieni. Bo jak tłumaczy Tomasz Kossowski, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych zamojskiego UM w przypadku takiej inwestycji jest to utrudnione, a czasami wręcz niemożliwe. Dlaczego?

- Remont dawnej Akademii Zamojskiej jest najtrudniejszą tego typu inwestycją w mieście realizowaną od przynajmniej 20 lat – podkreśla dyrektor Kossowski. - Należy pamiętać, że to jest duży obiekt zabytkowy klasy zero (chodzi o zabytki o najwyższej wartości artystycznej, historycznej i naukowej w skali światowej – przyp. red.). Podczas takich inwestycji dopiero w trakcie realizacji powstaje ostateczna dokumentacja techniczna uwzględniające nowe odkrycia: konserwatorskie, archeologiczne, architektoniczne.

Brane są wówczas pod uwagę wnioski i wytyczne konserwatorskie wynikające z prowadzonych badań. Jest to konieczne, bo jak podkreśla dyrektor Kossowski dawny gmach Akademii Zamojskiej nie był dotychczas całkowicie przebadany. - W budynku cały czas mamy ważne odkrycia. Niedawno były to m.in. stare polichromie – mówi dyrektor Kossowski. - Jeżeli nie zastosowalibyśmy się do zaleceń WUOZ podczas robót, prace mogłyby zostać wstrzymane. Naprawdę w tej sprawie nie mamy sobie nic do zarzucenia.

Dyrektor Kossowski przygotował także oświadczenie, które otrzymali dziennikarze. Zwraca w nim uwagę także na coś innego. „Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie Prawo zamówień publicznych, zamówienie na roboty budowlane opisuje się za pomocą dokumentacji projektowej oraz specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych” – przypomina w nim. „Dokumenty te opracowują projektanci – osoby posiadające wymagane uprawnienia i to te osoby odpowiadają za właściwe przygotowanie ww. dokumentów”.

Całkowity koszt remontu dawnego gmachu Akademii Zamojskiej to ponad 41 mln 546 tys. zł (z tego ok. 24 mln zł to unijna dotacja). Prace obejmują m.in. obszerne poddasze budowli. Zostanie ono w całości przebudowane, dzięki czemu odtworzony zostanie "pierwotny gabaryt obiektu". Na pewno budynek po remontach wypięknieje, stanie się bardziej reprezentacyjny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto