Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamość: Pacjentki z chorobami piersi mogą juz liczyć na kompleksową opiekę

Joanna Nowicka
Zamość: Pacjentki z chorobami piersi mogą juz liczyć na kompleksową opiekę
Zamość: Pacjentki z chorobami piersi mogą juz liczyć na kompleksową opiekę archiwum
Specjalistyczny Ośrodek Leczenia Chorób Piersi - pod taką nazwą działa od dwóch miesięcy nowa jednostka w zamojskim "szpitalu papieskim". W praktyce jego powstanie oznacza m.in, że pacjentki nie muszą wędrować od jednego lekarza do drugiego i stać w kolejkach. A to dlatego, że każdą z nich opiekuje się zespół lekarzy specjalistów.

Ośrodek rozpoczął funkcjonowanie w połowie lipca. Jednostkę tworzą specjaliści z Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II oraz NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Sp. z o.o. w Zamościu.
Jednostka specjalizuje się w kompleksowym leczeniu łagodnych chorób piersi oraz leczenia raka piersi, we wszystkich stadiach choroby. Czym ta propozycja różni się od dotychczasowych form opieki nad kobietami?

Lek. med. Marek Mazurek, kierownik Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Chorób Piersi tłumaczy, że pomysł utworzenia jednostki inspirowany jest standartami jakie obowiązują w wielu krajach na świecie:
- W zespole mamy m.in. onkologa, chirurga onkologa, radioterapeutę, patomorfologa czy psychologa onkologicznego. W takim składzie spotykamy się co tydzień z pacjentkami i ich rodzinami na konsyliach. Na nich przedstawiamy pacjentce cały program leczenia, przedstawiamy nasze zalecenia, propozycje i uagadniamy wszystko. Z pacjentkami rozmawia też psycholog. Myślę, że to daje pacjentce poczucie bezapieczęństwa - mówi kierownik.

Co ważne, jak zapewnia Marek Mazurek, pacjentka jest umawiana na konsylium bardzo szybko, bo w przeciągu tygodnia. W kolejnym tygodniu rozpoczyna się już jej leczenie.

Wśród pacjentek ośrodka jest pani Izabela z Zamościa. Kobieta opowiada, że jej chorobę wykryto w styczniu. Na początku zrobiono mammografię, potem usg i biobsję. Diagnoza brzmiała przytłaczająco: nowotwór. Pani Izabela opowiada, że diagnostyka przebiegła szybko. Potem była chemioterapia w szpitalu w Lublinie i operacja:
- Jestem już trzy tygodnie po operacji. Teraz będę miała wykonywaną radioterapię. Dzisiaj jestem tu na konsylium. Podejście lekarzy jest naprawdę przyjazne. Tłumaczą wszystko, ale i podtrzymują na duchu. Dla nas, chorych to szalenie ważne. Przede wszystkim jednak mamy wytłumaczone na czym polega nasza choroba i leczenie. Mamy też lekarza koordynatora, który kieruje nas na właściwe badania i do specjalistów - mówi nasza rozmówczyni.

Kobieta podkreśla, że w Polsce wciąż funkcjonuje stereotyp, że z nowotworem piersi się nie wykrywa: - A to nieprawda. Jeżeli jest w porę wykryty i wcześnie leczony, szanse są bardzo duże. Znam kobiety, które wygrały z tą chorobą. Ważne żeby być pozytywnie nastawionym - podkreśla.

Lekarze informują też, że w centrum NU-MED funkcjonuje również poradnia chorób piersi. Pacjentki mogą się tu zgłaszać z problemami w piersiach, niekoniecznie na tle nowotworowym. Skierowanie nie jest wymagane. W szpitalu można też skorzystać z programu przesiewowego badania raka piersi. Tym objęte są pacjentki między 50 a 69 rokiem życia.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto