Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zamość. O dotacji w wysokości 3,5 mln zł dla parafii, rondach i szkolnych posiłkach

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
To będą ważne i na pewno bardzo długie obrady. Zamojscy radni miejscy zdecydują o przekazaniu parafii (katedralnej) pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego i Tomasza Apostoła w Zamościu 3,5 mln zł. Stanie się to sesji miejscowej Rady Miejskiej (obrady odbędą się 27 listopada). Innych, ważnych punktów także nie zabraknie.

Chodzi o dotację z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, którą miejscowy magistrat pozyskał na remont miejscowego cmentarza parafialnego. Roboty będzie prowadzić parafia katedralna. Pracy na pewno nie zabraknie. W planach jest m.in. przebudowa wykonanego z cegły, bardzo długiego ogrodzenia zabytkowego cmentarza przy ul. Peowiaków, które od dawna jest w złym stanie. Z wielu powodów.

Zniszczony, popękany

- Obok są chodniki i ważne, zamojskie ulice. One były przebudowywane, zmieniane, podwyższano ich poziom - tłumaczył nam jakiś czas temu Łukasz Kot, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu. - Ten stały napór negatywnie odbił się na cmentarny mur, który jest zniszczony, popękany. Po prostu się sypie. Konieczny jest także remont zabytkowej, cmentarnej kaplicy oraz alejek.

To ważna i potrzebna inwestycja. Cmentarz parafialny w Zamościu powstał na początku XIX wieku. Pochowano tam kilka pokoleń mieszkańców miasta, w tym wiele osób znanych i zasłużonych. To unikatowa nekropolia pod wieloma względami. Znajduje się tam jedyna w mieście neogotycka kaplica, zabytkowy dom grabarza, pomnik poświęcony Dzieciom Zamojszczyzny, ponad 160 pięknych, zabytkowych nagrobków oraz kilka tysięcy uznawanych za nowe (czyli te, które powstały po II wojnie światowej). Na nekropolii rośnie wiele drzew, głównie klony, jesiony, brzozy i lipy.

Dzięki corocznym kwestom organizowanym przez Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu odnawiane są m.in. zabytkowe, cmentarne nagrobki. Teraz przyszedł czas na ogrodzenie. Pójdzie na to 3,5 mln zł. Potrzebna jest jednak wcześniej decyzja radnych o przekazaniu rządowej dotacji (pozyskanej przez zamojski UM) w tej wysokości zamojskiej parafii katedralnej.

Czy radni się na to zdecydują? Okaże się to na sesji miejscowej RM, która odbędzie się w zamojskim Ratuszu w poniedziałek (27 listopada). Obrady rozpoczną się w zamojskiej sali Consulatus o godz. 13. Innych ważnych punktów także wówczas nie zabraknie.

O małej obwodnicy i oczyszczalni ścieków

W programie obrad także informacja o stanie realizacji zadań oświatowych w jednostkach prowadzonych przez miasto Zamość oraz informacja nt. realizacji projektu „Przebudowa drogi na odcinku około 5 km w ciągu drogi krajowej nr 74 od al. 1 Maja (most na rzece Łabuńka) do ulicy Szczebrzeskiej (granica miasta Zamość)”. Ten ważny trakt nazywany jest w Zamościu „małą obwodnicą”.

Przedstawiona zostanie również informacja na temat zaawansowania rzeczowego i finansowego projektu „Modernizacja gospodarki biogazowej na oczyszczalni ścieków w Zamościu”. To zadanie stanowiące część inwestycji pod nazwą „Modernizacja gospodarki wodno – ściekowej w aglomeracji Zamość".

Radni rozważą także podjęcie uchwał m.in. w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszącej przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Zamościu, ustanowienia wieloletniego programu osłonowego w zakresie dożywania dla Miasta Zamość pod nazwą "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2024-2028 oraz m.in. uchwalenia programu współpracy Zamościa z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego.

Nazwy dla nowych rond

Nie tylko to będzie ważne. Zamojscy radni miejscy podejmą także decyzję w sprawie uchwalenia Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2024 – 2026 oraz ustalenia wysokości stawek opłat za usuwanie pojazdów z dróg i ich przechowywanie na parkingach strzeżonych oraz nadania nazwy rondom na osiedlu Janowice w Zamościu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamość. O dotacji w wysokości 3,5 mln zł dla parafii, rondach i szkolnych posiłkach - Zamość Nasze Miasto

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto