Zamość. Nowe inwestycje w historycznym Nadszańcu

Materiał informacyjny UM Zamość
Trwają prace w ramach Projekt pn. „Rewitalizacja Starego Miasta w Zamościu”, których zadaniem jest przywrócenie blasku zabytkowym obiektom „perły renesansu”. Przeprowadzone zostały już prace konserwatorskie oraz remont dziedzińców dwóch bloków kamienic Starego Miasta. Do użytku mieszkańców oddano także teren rekreacyjny dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Obecnie trwa rewitalizacja Nadszańca K1 i Bastionu VI Twierdzy Zamość, gdzie powstanie Centrum Edukacyjno-Integracyjne oraz Klub Rozwoju Zawodowego. Zmieniają się także tereny forteczne przy Bastionie VI pod tor modelarski.

Jednym z działań realizowanych w ramach projektu jest przebudowa i adaptacja poddasza Nadszańca Bastionu VI na potrzeby Centrum Edukacyjno-Integracyjnego oraz Klubu Rozwoju Zawodowego. Murowany, dwukondygnacyjny Nadszaniec powstał w latach 1827-35. W trakcie likwidacji Twierdzy Zamość w 1866 r. zniszczono mury Bastionu VI, natomiast Nadszaniec, ze względu na swoją przydatność użytkową dla kwaterowania wojska, pozostał nienaruszony i pełnił w późniejszym okresie różne funkcje. Obecnie znajduje się w nim szkoła – Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Zamościu tzw. „Ekonomik”. Jest to jedna z najstarszych szkół w Zamościu. Jej historię zapoczątkowała dwuklasowa męska Prywatna Szkoła Handlowa, założona 1921 r., która zajmowała jedno pomieszczenie w Nadszańcu.

Przystosowanie poddasza Nadszańca do funkcji Centrum Edukacyjno-Integracyjnego oraz Klubu Rozwoju Zawodowego wymagało przeprowadzenia szeregu prac remontowych, modernizacyjnych i konserwatorskich poprawiających funkcjonalność i stan techniczny całego budynku oraz zapewniających dostępność obiektu dla osób z niepełnosprawnością i starszych. Będące już na ukończeniu roboty budowlane objęły m.in. wymianę dachu, remont schodów, montaż windy osobowej, wymianę i budowę instalacji wodociągowej, sanitarnej, telekomunikacyjnej, centralnego ogrzewania i monitoringu, oświetlenia wewnętrznego, awaryjnego i ewakuacyjnego, wykonanie wentylacji i klimatyzacji.

Centrum Edukacyjno-Integracyjne będzie miało ogromy wpływ na rozwój kompetencji zawodowych uczniów Ekonomika. Celem działalności Centrum będzie również rozwijanie umiejętności komunikowania się, innowacyjnego myślenia, współpracy i zainteresowań uczniów oraz dzieci i młodzieży korzystającej z przygotowanej oferty. Uczniowie będą mogli podnosić swoje kompetencje zawodowe np. dzięki zajęciom w pracowni fotograficznej, a także uczyć się sztuki filmowania, czy rozwijać swoje zainteresowania związane z robotyką i informatyką. Pracownia multimedialna będzie miejscem, w którym zarówno uczniowie, jak i mieszkańcy będą mieli dostęp do najnowszych technologii multimedialnych. W pracowni gastronomicznej i zapleczu kuchennym młodzież będzie mogła rozwijać swoje zainteresowania kulinarne, czy organizować różne warsztaty związane ze zdrowym żywieniem. Wydzielone pomieszczenie stanowiące świetlicę będzie z kolei miejscem spotkań z artystami, ludźmi świata kultury i nauki. Będą mogły odbywać się tu różne wystawy (np. lokalnych artystów oraz uczniów) czy pozalekcyjne zajęcia artystyczne. Powstaną również studia animacji oraz artystyczne, sale fitness, czasu wolnego i dydaktyczna. Centrum będzie także miejscem integracji dzieci, młodzieży i osób starszych. W tym celu wydzielono salę integracji międzypokoleniowej, a jedno z pomieszczeń zostało przeznaczone dla Uniwersytetu III wieku.

Obecnie trwają czynności związane z zakupem wyposażenia do pracowni, sal i studiów. Wyposażenie obejmie m.in.: szafy, biurka, stoły, krzesła, regały, bieżnie, orbitreki, aparaty fotograficzne ze statywami, lampami studyjnymi i elementami wyposażenia do ciemni fotograficznej, sprzęt informatyczny oraz AGD i RTV, zestaw elektronarzędzi, maszyny do szycia z akcesoriami.

W wyremontowanym nadszańcu swoją siedzibę będzie miał Klub Rozwoju Zawodowego Powiatowego Urzędu Pracy w Zamościu. Klub obejmuje doradztwem zawodowym oraz pośrednictwem pracy osoby, które dotychczas nie mogły skorzystać z tych usług w ramach Urzędów Pracy m.in. uczniów szkół podstawowych i średnich, czyli młodzież stojącą przed wyborem dalszej drogi edukacji, a w przyszłości wyborem zawodu. W ramach Klubu organizowane są spotkania grupowe poszerzające wiedzę o rynku pracy, warsztaty przygotowujące do rozmowy kwalifikacyjnej oraz sporządzania profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych, treningi umiejętności miękkich (komunikacja, motywacja, asertywność).

Wizja strategiczna wschodniej części Polski zakłada, że region ten będzie się rozwijał i stanie się konkurencyjny względem innych regionów w kraju i w Unii Europejskiej. Nadszaniec, w którym działać będzie Centrum Edukacyjno-Integracyjne i Klub Rozwoju Zawodowego, stanie się miejscem skupiającym uczniów, grono pedagogiczne i okolicznych mieszkańców.

Projekt pn. „Rewitalizacja Starego Miasta w Zamościu” jest współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 13 Infrastruktura Społeczna, Działanie 13.3 Rewitalizacja obszarów miejskich, w formie współfinansowania Unii Europejskiej oraz współfinansowania krajowego z budżetu państwa. Umowa o dofinansowanie realizacji projektu została zawarta 13 maja 2020 r. Termin zakończenia projektu to 30 czerwca 2023 r. Całkowita wartość projektu to 25 261 026,73 złotych, z czego 15 778 006,37 złotych stanowi dofinansowanie z UE, a 1 856 236,02 złotych – z budżetu państwa.

Strona projektu: http://zamosc.eu/projekty/64-rewitalizacja-starego-miasta-w-zamosciu

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie