Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamość: Nasze kino ma już 90 lat! ARCHIWALNE ZDJĘCIA

Joanna Nowicka
Kino "Stylowy", Zamość, 1926 r.
Kino "Stylowy", Zamość, 1926 r. Archiwum Państwowe w Zamościu
Dziś Centrum Kultury Filmowej "Stylowy", dawniej Kinoteatr i Kino "Stylowy". W Zamościu filmy na dużym ekranie oglądamy już od 90 lat. Już za kilka dni "Stylowy" będzie świętował swój jubileusz. A my przypominamy historię naszego kina i przedstawiamy Wam archiwalne fotografie z Archiwum Państwowego w Zamościu.

Uroczystość jubileuszu "Stylowego" odbędzie się już w środę, 9 listopada o godz. 19:00.

Zamojskie kino będzie upamiętniało 90 lat swojego istnienie podczas których nie zabrakło ani zmian nazwy czy miejsca, ale też znakomitych gości.

Kino rozpoczęło swoją działalność we wrześniu 1926 roku. Przed wojną „Stylowy” gościł m. in. Juliusza Osterwę, Stanisława Wolińskiego. A w okresie III Rzeczypospolitej: Bożenę Dykiel, Stanisławę Celińską, Katarzynę Skrzynecką, Jolantę Fraszyńską, Annę Romantowską, Daniela Olbrychskiego, Krzysztofa Zanussiego, Martę Meszaros, Sergio Basso, Jerzego Łukaszewicza, Krzysztofa Kolbergera, Piotra Szwedesa, Krzysztofa Majchrzaka czy Pawła Kukiza.

Znanych nazisk nie zabrakło też w ostatnich latach: - Gościliśmy Feliksa Falka, Lecha Majewskiego, Wojciecha Smarzowskiego, Bartosza Konopkę, Macieja Żaka, Rafaela Lewandowskiego, Arkadiusza Jakubika, Ryszarda Bugajskiego, Marię Mamonę, Piotra Wereśniaka, Piotra Adamczyka, Bartosza Opanię, Pawła Domagałę, Jerzego Hoffmana i Michała Lorenca- wyliucza Małgorzata Stępniewska, specjalista ds. marketingu i sprzedaży Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu.

Kino na przestrzeni 90 lat miało trzy siedziby: najdłużejh, bo przez 68 lat (do 1994 roku) mieściło się w budynku dawnego kościoła oo. Franciszkanów, następnie w Klubie Garnizonowym, a od 2010 roku do dziś w nowym obiekcie przy ulicy Odrodzenia wybudowanym z funduszy europejskich oraz Miasta Zamość.

Dzisiejsze Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” to nie tylko kino. Poza seansami, m.in. w technologii 3D realizuje zadania w dziedzinie upowszechniania filmów i edukacji filmowej oraz prowadzi wielokierunkową działalność kulturalną: - To nie tylko miejsce, gdzie można zobaczyć najnowsze premiery filmowe, ale również transmisje oper, spektakli teatralnych oraz innych wydarzeń kulturalnych czy sportowych. Nadal odbywają się w nim spotkania w wybitnymi twórcami filmowymi, festiwale filmowe oraz przeglądy kina europejskiego i światowego - podkreśla Małgorzata Stępniewska.

Wśród odbiorców najliczniejszą grupę stanowią mieszkańcy regionu, ale nie brakuje turystów oraz środowisk twórczych związanych z polską kinematografią. W salach kinowo-konferencyjnych CKF „Stylowy” organizowane są konferencje i sympozja naukowe.

Jedna z sal przystosowana jest do prowadzenia prezentacji systemem kongresowym z tłumaczeniem symultanicznym oraz wyświetlania filmów z audiodeskrypcją. W CKF Stylowy można emitować też filmy metodą tradycyjną (taśma filmowa 35 mm). W 4 klimatyzowanych salach kinowych jednocześnie może zasiąść 727 widzów.

W naszej galerii znajdziecie archiwalne zdjęcia i dawne afisze seansów wyświetlanych w zamojskim kinie. Wszystko to prezentujemy Wam dzięki uprzejmości Archiwum Państwowego w Zamościu.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto