Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamość: dawny cmentarz, nowa droga i tajemnicze kości. Do kogo należą szczątki?

Joanna Nowicka
Zamość: dawny cmentarz, nowa droga i tajemnicze kości. Do kogo należą szczątki?
Zamość: dawny cmentarz, nowa droga i tajemnicze kości. Do kogo należą szczątki? jn
Prokuratura Rejonowa w Zamościu prowadzi śledztwo mające odpowiedzieć na pytanie czyje kości znaleziono kilka tygodni temu na terenie budowy drogi - łącznika ulic Prostej i Namysłowskiego w Zamościu.

Prawdopodobnie w styczniu znane będą wyniki badań szczątków znalezionych na budowie nowej drogi w Zamościu.

Wyniki prac prowadzonych w zakładzie patomorfologii odpowiedzą m.in. na pytania czy znalezione fragmenty kości należały do człowieka, jaki jest ich wiek i, może nawet - jaka była przyczyna zgonu.
Kości na terenie budowy nowej, ponad 600-metrowej drogi, łacznika ulic Namysłowskiego i Prostej znaleziono przed kilkoma tygodniami, pod koniec listopada.Odkryć nie dokonali jednak pracownicy firmy budowlanej a asystent Naczelnego Rabina Polski. i, za drugim razem, członek Komisji Rabinicznej Do Spraw Cmentarzy. O znaleziskach obaj poinformowali policję a ta zabezpieczyła szczątki.

Wkrótce postępowanie wszczęła prokuratura: - Prowadzimy śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci nieustalonych osób w nieustalonym czasie których tzw. elementy rusztowania kostnego ujawniono na terenie inwestcycji drogowej - mówi szefowa Prokuratury Rejonowej w Zamościu, prokurator Ewa Jałowiecka - Śliwa.
Prace przybudowie drogi są już na zaawansowanym etapie. Wykonano kanalizację, położono asfalt i zrobiono podbudowę pod ścieżkę rowerową. Prezydent Zamościa, Andrzej Wnuk zapewnia jednak, że władze miasta na żadnym etapie budowy nie miały sygnałów o jakichkolwiek znaleziskach. Włodarz miasta podkreśla też, że przedstawiciele społeczności Żydowskiej nie kontaktowali się z nim w sprawie odnalezionych kości.

Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich pisał jednak do prezydenta kilka miesięcy wcześniej, jeszcze w lipcu. Apelował o wstrzymanie prac: - Cmentarz stanowi świętość dla społeczności żydowskiej, dlatego na żadne prace ingerujące w strukturę ziemi nie moge wyrazić zgody - napisał Rabin.

Prezydent nie uwzględnił stanowiska Michaela Schudricha i zadecydował o kontynuacji prac: - Inwestycja która odkorkuje nam połowę miasta jest ważniejsza niż nieuzasadnione obawy Pana Rabina. Wcześniej zrobiliśmy rozeznanie terenowe i zgodnie z naszym przypuszczeniem, w tym miejscu nie było pochówków, a jeśli były, to po II wojnie światowej, ze względu na budowę zakładów odzieżowych Delia, zostały zniszczone - uzasadniał nam swoją decyzję prezydent

Cmentarz przy ul. Prostej pochodzi z 1906 roku. W czasie wojny nagrobki zostały całkowicie zniszczone. O charakterze miejsca przypomina dziś lapidarium i pomnik wzniesiony w 1950 roku poświęcony „Żydom Zamościa, ofiarom faszyzmu hitlerowskiego”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto