Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakłady Tłuszczowe obiecują pieniądze. Producenci rzepaku nie wierzą

Joanna Nowicka
JN
Dwa dni temu, w poniedziałek odbyło się spotkanie reprezentantów Zakładów Tłuszczowych w Bodaczowie z przedstawicielami Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Lubelskiej Izby Rolniczej. Efekty? Obietnice zapłaty ze strony Zakładów, które – jak twierdzą producenci rzepaku – nie są poparte żadnymi dowodami. KZPR sugeruje rolnikom rozwiązania sądowe.

Od Edyty Kwapich-Lenik, rzecznik bodaczowskich zakładów dowiadujemy się, że do tej pory zrealizowano 25% wypłat za rzepak a płatności realizowane są chronologicznie.
- W przypadku niezakłóconej pracy operacyjnej Zakładów Tłuszczowych w Bodaczowie, realizacja pierwszej transzy zobowiązań zostanie zakończona do dnia 15 września, natomiast wszystkie zobowiązania zostaną zrealizowane do 30 września – tłumaczy Kwapich-Lenik.

Bodaczowskie zakłady chcą też, by rolnicy wystosowali pisemną zgodę do właścicieli skupów, tak, by te wydały posiadany rzepak zakładom. Na razie rzepak jest zablokowany przez rolników i pozostaje w punktach skupu.

Zupełnie inne zdanie na temat sytuacji zakładów ma Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku:

- Rozpowszechniane przez ZT informacje o zapłacie już 25% zobowiązań nie zostały poparte żadnymi dowodami i wg nas są mało wiarygodne i prawdopodobne – mówi Szymon Kuczyński, v-ce prezes Zrzeszenia.

Szymon Kuczyński poinformował nas również, że Zrzeszenie nie widzi powodu do dalszych spotkań władzami Zakładów w Bodaczowie, ponieważ nie popierają oni swoich zapewnień żadnymi dowodami. Firma z Bodaczowa twierdzi, że nie może tego zrobić ze względu na tajemnicę handlową.

Zrzeszenie Producentów Rzepaku proponuje rolnikom cztery sposoby rozwiązania problemu;
1. wystąpienie Na drogę sądową składając pozew do Sądu Rejonowego w Zamościu (szczegóły na stronie LIR)
2. skorzystanie z usług firmy windykacyjnej, kontakt i informacja w biurach KZPR i LIR
3. kompensata zadłużenia poprzez wybranie należności w formie śruty rzepakowej
4. podpisanie aneksu i tym samym wyrażenie zgody na propozycję ZT w Bodaczowie.

Poniżej przedstawiamy Wam też kalendarium wydarzeń przygotowane przez Szymona Kuczyńskiego:

KALENDARIUM;

1. 1-4 sierpień 2011 r.: Do biura KZPR napływają pierwsze informacje o opóźnieniach w płatnościach dla rolników.
2. 4 sierpień 2011 r.: KZPR zwraca się z prośbą o wyjaśnienie sytuacji do Zarządu ZT Bodaczów, tego samego dnia otrzymaliśmy oficjalną informację, że od 9 sierpnia płatności zaczną być regulowane, z prośbą o jej upublicznienie.
3. 9 sierpnia 2011 r.: Płatności nie zostały rozpoczęte, kolejna deklaracja ze strony ZT, że płatności będą regulowane od 10 września spotkała się z nieufnością i stała się przyczynkiem do rozpoczęcia protestów przed zakładem w Bodaczowie oraz przed punktami skupu pracującymi na rzecz ZT w Bodaczowie.
4. 10 sierpień 2011 r.: Protesty przybierają na sile, rozmowy protestujących z pełnomocnikiem Zarządu nie doprowadzają do wyjaśnienia sytuacji, kwota przelewów tego dnia wg ZT wyniosła 500 tys. zł i jest niezadawalająca w stosunku do kwoty zobowiązań w stosunku do rolników.
5. 10 sierpień 2011 r.: przedstawiciele KZPR z Lubelską Izbą Rolniczą złożyli do Prokuratury Rejonowej w Zamościu zawiadomienie o domniemaniu popełnienia przestępstwa.
5. Od 10 - 19 sierpnia 2011 r.: Brak kontaktu z kimkolwiek z Zarządu ZT, niemniej rolnicy odstąpili od okupacji zakładu pozwalając prowadzić normalną działalność operacyjną, gdyż wg oświadczeń rzecznika prasowego ZT umożliwi to sukcesywną realizację zobowiązań. Do chwili obecnej rolnicy uniemożliwiają wywiezienie rzepaku zgromadzonego w punktach skupu i deklarują, że nie pozwolą wywieźć do czasu uzyskania pewności zapłaty
6. 19 sierpnia 2011 r.: Doszło do spotkania delegacji rolników, LIR oraz KZPR z Panią rzecznik Edytą Kwapich-Lenik oraz Panem Piotrem Skerczyńskim (współwłaściciel, przewodniczący rady nadzorczej) Spotkanie nie wniosło niczego nowego poza oświadczeniem ZT, że zapłacą rolnikom w ratach i zakończą regulowanie płatności do końca września. Wszelkie oświadczenia delegacja organizacji i rolników uznała za mało wiarygodne gdyż nie poparte w żaden sposób dokumentami.
7. Kolejne umówione spotkanie 25 sierpnia nie doszło do skutku gdyż ZT nie były przygotowane do udokumentowania swoich oświadczeń, kolejne spotkanie zostało zorganizowane w Bodaczowie w dniu 29 sierpnia .Niestety ZT po raz kolejny nie przygotowały żadnych dokumentów zasłaniając się tajemnicą handlową. Stąd wszelkie oświadczenia dotyczące już zrealizowanych płatności, możliwości pozyskania przez ZT wystarczających środków finansowych są niemożliwe do zweryfikowania. Jedynym namacalnym faktem jest to, że rolnicy otrzymują do podpisania aneksy z propozycją, że do 10 września otrzymają częściową zapłatę a do końca września całość należności. Zaprezentowany przez ZT harmonogram spłat zawiera zastrzeżenie, że działalność operacyjna zakładu nie będzie zakłócona, pod tym pojęciem można niestety rozumieć wszystko, każde zdarzenie.

A co Wy myślicie o tej sytuacji. Czekamy na informacje i opinie: [email protected]


**Zamojski informator miejski

przydatne telefony i adresy w jednym miejscu

Wakacyjny przewodnik po regionieZobacz serwis Z przymrużeniem okaZobacz Kronikę policyjną województwa Lubelskiego**

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto