Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy most przy ulicy Lubelskiej w Biłgoraju zostanie odnowiony. Prace potrwają rok

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Starostwo Powiatowe w Biłgoraju
Pochodzi z pierwszej połowy lat 30. ubiegłego wieku. Został wpisany do miejscowego rejestru zabytków. Niestety most na ulicy Lubelskiej w Biłgoraju od dawna czeka na remonty. Teraz to będzie możliwe. Powiat biłgorajski wystarał się o dofinansowanie na ten cel. Będzie to 1,3 mln zł. przyznane w ramach drugiej edycji naboru Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

- Podobno w Polsce istnieją jedynie dwa takie mosty – mówił w rozmowie z nami, kilka miesięcy temu, Tomasz Rogala, wicestarosta biłgorajski (gdy powiat starał się jeszcze o rządowe dofinansowanie). - Być może jest to tylko legenda, ale tak się u nas o tym mówi. Drugi, bardzo podobny znajduje się obecnie w Garwolinie Jesteśmy przygotowani do remontu. Mamy już odpowiednie pozwolenie na budowę (wydane po uprzednim uzgodnieniu prac z Lubelskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków – przyp. red).

Pod charakterystycznymi łukami

Wsparcie udało się uzyskać. To ważne. Bo ta inwestycja będzie miała dla Biłgoraja i całego powiatu biłgorajskiego duże znaczenie. Most znajduje się na jednej z ważniejszych, miejscowych przepraw na ulicy wylotowej z miasta. Natężenie ruchu jest tam bardzo duże). To także bardzo ciekawy zabytek. Most jest obiektem jednoprzęsłowym z charakterystycznymi, widocznymi z daleka łukami.

Co zostanie tam wykonane? Zakres zaplanowanych tam prac jest bardzo duży. To m.in. naprawy uszkodzeń podpór mostu wraz z – jak to określono – reprofilacją. Potrzebne jest także wzmocnienie betonowej konstrukcji, wykonanie odpowiedniej izolacji oraz przebudowa nawierzchni drogi znajdującej się na moście.

W planach jest również również odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne metalowych elementów oraz roboty ziemne.

W oczekiwaniu na remont

Koszt całego przedsięwzięcia powinien zamknąć się w kwocie 1,5 mln zł. Prace będą mogły rozpocząć się w pierwszej połowie 2024 roku. Przewidziany okres realizacji inwestycji to 12 miesięcy.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto