Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XIII edycja zamojskiej "Alei Sław". Kto zajmie miejsce wśród innych zasłużonych dla kultury Zamościa? O tym zadecydowała kapituła [Zdjęcia]

Lila Pietrusiewicz
Lila Pietrusiewicz
Architekt, była posłanka i pierwszy w historii Zamościa Miejski Konserwator Zabytków. Maria Sarnik-Konieczna będzie miała swoją tablicę w zamojskiej "Alei Sław," dołączając do grona osób uhonorowanych w ten sposób za zasługi dla kultury Zamościa.

Maria Sarnik-Konieczna odcisnęła trwały ślad w krajobrazie architektonicznym i kulturowym Zamościa - zaznacza pomysłodawczyni i organizatorka Alei Sław w Zamościu - Teresa Madej.​

Maria Sarnik-Konieczna od roku 1970 pełniła funkcję Miejskiego Konserwatora Zabytków, a w latach 1979-1984 Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zamościu. W 2007 roku otrzymała tytuł Ambasadora Kultury Zamościa. ​​​​ To m.in. jej staraniom przypisuje się wpisanie zamojskiego Starego Miasta na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od 1971 roku przewodniczyła SARP. W latach 1980-85 była posłem na Sejm (jako bezpartyjna). Od 1984 r. pełniła funkcję wicedyrektora Zarządu Muzeów i Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Jest honorowym prezesem Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz członkiem Polskiego Komitetu ICOMOS.

Wkrótce Maria Sarnik-Konieczna powiększy "Aleję Sław", dołączając do znanych osób związanych z Zamościem, takich jak Jan Machulski, Beata Ścibakówna, Jan Englert, Jan Ptaszyn Wróblewski, Marian Konieczny czy Krzysztof Zanussi.

W roku jubileuszu 440-lecia lokacji miasta Zamościa, w „Alei Sław”, zostanie uhonorowana tablicą pamiątkową z brązu, którą wykona Bartłomiej Sęczawa, artysta rzeźbiarz z Zamościa.

Uroczystość, którą zaplanowano na dzień 14 sierpnia jest otwarta dla publiczności i stanowi ważną atrakcję kulturalną i turystyczną.

Wydarzenie patronatem honorowym objęli Marszałek Województwa Lubelskiego, Starosta Zamojski i Prezydent Miasta Zamość.

Przypomnijmy, że do tej pory w ulicę Grodzką na Zamojskiej Starówce wmurowano w bruk 13 tablic - płytek z brązu o wymiarach 40 x 40 cm z odciskami butów gwiazd zasłużonych dla kultury Zamościa, tych których trwałe ślady można rozpoznać w przestrzeni miasta.

Swoje ślady odcisnęli i pozostawili w zamojskiej "Alei Sław": Jan Machulski, Jan Ptaszyn Wróblewski, prof. Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny, Paweł Dudziński, Beata Ścibakówna i Jan Englert, Tadeusz Wicherek, Grupa VOX oraz Małgorzata Dybowska.

Więcej o Zamojskiej Alei Sław:
Małgorzata Dybowska (2019)
Zamojska Aleja Sław Zespół VOX (2018)
Tadeusz Wicherek (2017)
Beata Ścibakówna i Jan Englert (2016)Paweł Dudziński (2015)
Prof. Jerzy Kowalczyk (2013)
Stefan Smidt (2012)
Zamojska Aleja Sław: Janusz Stanny (2011)

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto