Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa „Znani nieznani. Polacy światu" w szkole rolniczej w Korolówce

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Interesującą wystawę „Znani nieznani. Polacy światu" można oglądać w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ireny Kosmowskiej w Korolówce, gm. Włodawa.

Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce w ubiegłym tygodniu. Uczestniczyli w niej liczni goście, w tym senator RP prof. Józef Zając, przedstawiciele biur poselskich, dyrektorzy placówek oświatowych, samorządów. Ciekawą prelekcję wygłosili: prof. Anna Krajewska dyrektor PAN w Warszawie oraz Andrzej Gołąb dyrektor Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie. Oprócz zwiedzenia wystawy goście mieli również okazję obejrzeć kolekcję starych zegarów.

Wystawa „Znani nieznani. Polacy światu” składa się z 23 kolorowych plansz, na których są zaprezentowane dokonania 44 wybitnych Polaków, sławnych, docenianych i podziwianych na świecie, a zupełnie nieznanych lub prawie zapomnianych w Polsce. Niektórzy z nich wyjechali z kraju pod przymusem, niektórzy z wyboru. Najczęściej emigracyjna rzeczywistość nie była dla nich przyjazna, a droga do godnego życia była trudna i wyboista. Mimo wszystko, wielu z nich zdobyło rozgłos i odniosło sukces w bardzo różnych dziedzinach – w kinie, sporcie, sztuce, biznesie czy nauce. Tam, gdzie działali, stawali się znani i poważani. Ich odkrycia wzbudzały i wzbudzają nadal najwyższe uznanie i szacunek.

Są wśród nich polscy badacze Syberii, zesłańcy, którym świat zawdzięcza pierwsze opisy ich przybranej ojczyzny – Syberii, jak Jan Czerski czy Aleksander Czekanowski, odkrywcy morza Buriatów Bajkału, badacze jego fauny i flory, jak Benedykt Dybowski czy Wiktor Godlewski miłośnicy Jakucji, jak Edward Piekarski czy Wacław Sieroszewski, dzięki którym znamy obyczaje ludu Sacha.

Jest odkrywca wielu białych plam na mapach Azji, m.in. znawca starożytnej Samarkandy, glacjolog i geolog – Leon Barszczewski. Są też pisarze, poeci, których los rzucił do Kazachstanu tj. Adolf Januszkiewicz, Gustaw Zieliński i wielu innych.

Wystawa ta wchodzi w skład cyklu przedsięwzięć zatytułowanych „Polacy światu”, realizowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wystawa „Znani nieznani. Polacy światu" w szkole rolniczej w Korolówce - Chełm Nasze Miasto

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto