Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy projekt uczniów II LO. Przywracają pamięć o zamojskich Żydach

Joanna Nowicka
Wyjątkowy projekt uczniów II LO. Przywracają pamięć o zamojskich Żydach. Efekty swojej pracy publikują w internecie
Wyjątkowy projekt uczniów II LO. Przywracają pamięć o zamojskich Żydach. Efekty swojej pracy publikują w internecie JN
Grupa 10 uczniów II LO pod kierunkiem nauczyciela-pasjonata podjęła ambitne wyzwanie - przywrócić pamięć. O kim? O Żydach, którzy niegdyś zamieszkiwali Nowe Miasto. Młodzież poszukuje archiwalnych zdjęć, dokumentów, rozmawia ze świadkami historii. Efektami swojej pracy dzielą się w internecie.

Projekt "Przywrócić pamięć" został uruchomiony przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. realizuje go około 60 szkół w całej Polsce. W Zamościu jest to II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej, a konkretnie 10 uczniów, których pracę koordynuje nauczyciel historii, Marek Kołcon.
- Trudno poznawać historię miasta bez historii tych, którzy w nim mieszkali. Nowe Miasto zaś było dzielnicą zamieszkiwaną głównie przez Żydów, o czym dziś powoli się zapomina kojarząc społeczność Żydowską głównie ze Starym Miastem. Dlatego to właśnie dawna Nowa Osada jest miejscem o którym chcemy przypominać - tłumaczy Marek Kołcon.

Młodzież uruchomiła przed kilkoma tygodniami specjalny profil na Facebooku, na którym umieszcza efekty swojej pracy. Znajdziecie go POD LINKIEM. Jak zbierane są materiały?
- Wyszukujemy dokumenty i zdjęcia w internecie, odwiedzamy Archiwum Państwowe, chodzimy na Nowe Miasto, rozmawiamy z ludźmi, ze świadkami historii - opowiadają młodzi ludzie.

- Wiele osób zgłasza się do nas już z własnej inicjatywy, bo chce udostępnić swoje prywatne archiwa - dodaje uczestnik projektu, Tomasz Nowak.

Projekt ma formalnie potrwać do czerwca, ale zarówno Marek Kołcon jak i jego uczniowie przyznają, że na tym terminie ich odkrywanie Nowej Osady prawdopodobnie się nie zakończy:
- Teraz, gdy bywam na Nowym Mieście, zastanawiam się wtedy co tu kiedyś było, jak tu żyli ludzie. Dziś mam też świadomość że było tam getto, że wiele osób w tym miejscu zginęło - mówi jedna z licealistek.

Marek Kołcon o sowich uczniach i projekcie mówi tak: - To nieprawda, że młodzieży już nie interesuje historia. Po prostu czytanie niekiedy nudnych podręczników już nie działa, nie wciąga. Wciągają natomiast samodzielne poszukiwania. Młodzież potrafi wtedy bardzo się zaangażować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto