Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wprowadzą podatek od pustostanów? Ministerstwo Aktywów Państwowych: to fake news. Czemu temat opodatkowania pustych mieszkań wraca?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Podatek od pustostanów ma zniechęcać do masowego nabywania nieruchomości wyłącznie pod inwestycję.
Podatek od pustostanów ma zniechęcać do masowego nabywania nieruchomości wyłącznie pod inwestycję. Andrzej Banaś / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Po raz kolejny powracają pogłoski, jakoby rząd planował wprowadzić podatek od pustostanów. Rząd jednak ponownie im zaprzecza. W mediach kwestia jednak nie cichnie po niedawnej wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego na temat „znaczącego podatku” od pustych mieszkań, jaki być może należałoby wprowadzić.

Spis treści

Podatek od pustostanów? Ministerstwo Aktywów Państwowych zaprzecza

Po niedawnej publikacji „Rzeczpospolitej” media obiegła informacja, jakoby rząd planował podatek od pustostanów. Według informacji podanych przez „Rz” nad daniną miało pracować Ministerstwo Aktywów Państwowych, a opodatkowaniu miał podlegać każdy, kto nabył więcej niż 5 mieszkań w celach spekulacyjnych (bez intencji mieszkania w takim lokalu lub wynajmowania go). Resort stanowczo zaprzeczył jednak tej informacji, informując, że nie pracuje nad takim podatkiem.

Wydaje się zatem, że właściciele kilku mieszkań mogą więc spać spokojnie – wiadomość okazała się fake newsem.

Warto przypomnieć, że „Rz” nie po raz pierwszy opublikowała niesprawdzone informacje o podatku od pustych mieszkań. W maju 2022 r. gazeta podała bardzo podobny komunikat, tyle że wówczas nad daniną miały pracować razem Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Finansów. Wówczas pisano, że podatek miałoby się płacić od trzech i więcej niewykorzystanych lokali, jednak i tym doniesieniom zaprzeczył rząd.

– Nad podatkiem od pustostanów nie pracujemy, ale zastanawiamy się and tym, co zrobić z firmami, funduszami, które kupują po 100, albo po 500 czy tysiąc mieszkań – wyjaśniał w maju premier Mateusz Morawiecki cytowany przez tvn24.pl.

Piękna i stylowa sypialnia

Materiały promocyjne partnera

Dlaczego temat pustych mieszkań powraca? Tym razem poruszył go m.in. Jarosław Kaczyński

Jak szacował kilka miesięcy temu GUS, pustostany stanowią w Polsce aż 11 proc. wszystkich mieszkań. To m.in. mieszkania nabywane z myślą o odsprzedaży z zyskiem, gdy nabiorą na wartości, czy lokale pod wynajem, które ostatecznie z różnych powodów nie trafiły na rynek. Sam rząd już pod koniec ubiegłego roku informował, że dostrzega problem w istnieniu tak dużej liczby pustostanów.

W ostatnich dniach temat powrócił w mediach za sprawą wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości, który podczas spotkania z wyborcami w Ostródzie poruszył kwestię pustostanów.

– Co prawda w tym roku powstanie ok. 270 tys. nowych mieszkań, ale w dużej części są to mieszkania, które później są lokatą kapitału, są niezamieszkałe. To trzeba rozwiązać. Jest pytanie, czy takich mieszkań nie opodatkować. Nie chcesz wynajmować, to będziesz od tego majątku płacił znaczący podatek – mówił Kaczyński cytowany przez PAP.

Słowa o „znaczącym podatku” ponownie podgrzały emocje, choć tu padły one jedynie jako propozycja pewnego rozwiązania. Wielu dziennikarzy zastanawia się jednak, czy wypowiedź Kaczyńskiego i pogłoski publikowane przez „Rz” można interpretować jako sygnał, iż faktycznie są plany wprowadzenia podatku od pustostanów w przyszłości.

Podatku katastralnego również nie będzie?

Zapewnienia premiera Morawieckiego, że rząd nie pracuje nad podatkiem od pustostanów, powinny uspokoić tych, których plotki na ten temat zaniepokoiły. Przy tej okazji warto przypomnieć, że rząd przez ostatnie lata konsekwentnie podawał także, iż nie planuje wprowadzać owianego złą sławą podatku katastralnego. Przypomnijmy, że chodzi o daninę płaconą od wartości nieruchomości, a nie – jak dziś – od jej powierzchni. Podatek taki można spotkać w wielu krajach Europy, jednak w Polsce budzi on silny opór społeczny.

Póki co rząd od lat twardo zapewnia, że nie planuje wprowadzać podatku katastralnego. Ostatni taki komunikat pojawił się rok temu, w listopadzie 2021 r:

– Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac, których skutkiem byłoby określenie zasad pobierania podatku od nieruchomości opartego na wartości nieruchomości – można przeczytać na rządowej stronie.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Finansów
Warszawa, ul. Świętokrzyska 12
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto