Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Województwo lubelskie: Placówki czekają na szczegóły programu rehabilitacji pocovidowej

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Według zapowiedzi, po świętach miała ruszyć rehabilitacja dla ozdrowieńców. Z programu będą mogły skorzystać wszystkie osoby po przebytym zakażeniu z problemami wydolności zarówno fizycznej, jak i oddechowej.

Przed świętami, w piątek minister zdrowia zapowiedział, że rusza rehabilitacja pocovidowa. Adam Niedzielski wydał prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia dwa polecenia, które umożliwią uruchomienie projektu rehabilitacji osób, które przechorowały COVID-19. W zależności od stanu pacjenta, rehabilitacja będzie prowadzona w domu, ambulatoryjnie, a także w oddziałach rehabilitacji, zakładach rehabilitacji leczniczej i uzdrowiskach. Czas trwania rehabilitacji COVID-19 ma wynosić od 2 do 6 tygodni, przy czym powinna się rozpocząć w ciągu 6 miesięcy od zakończenia leczenia w kierunku COVID-19. W zakres rehabilitacji pocovidowej wejdą m.in.: kinezyterapia (trening wytrzymałościowy, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia efektywnego kaszlu), inhalacje, treningi marszowe, balneoterapia, masaż, hydroterapia, fizykoterapia.

Osoby zwane ozdrowieńcami niejednokrotnie borykają się ze znacznym pogorszeniem funkcji płuc, obniżoną tolerancję wysiłku fizycznego, zmniejszeniem siły mięśniowej, przewlekłym zmęczeniem, powikłaniami neurologicznymi i kardiologicznymi. Do udzielania świadczeń będzie mógł się zgłosić każdy podmiot medyczny świadczący usługi rehabilitacyjne, który ma podpisaną umowę z NFZ. Rehabilitacja pocovidowa będzie odrębnie finansowana z funduszu przeciwdziałania Covid-19.

Ile placówek z woj. lubelskiego się zgłosiło do tej pory?

- Trwają intensywne prace nad uruchomieniem projektu rehabilitacji osób, które przechorowały COVID-19. Aktualnie czekamy na wycenę przez AOTMiT świadczeń rehabilitacji postcovidowej - przekazała nam Małgorzata Bartoszek, rzecznik lubelskiego NFZ.

Gotowy do prowadzenia usług z rehabilitacji pocovidowej jest Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy w Nałęczowie. - Czekamy na szczegóły, bo na razie nie znamy kryteriów dla placówek. Mam nadzieję, że będzie to niebawem, dosłownie na dniach. Do tej pory oferujemy jedynie komercyjną ofertę. Natomiast dzięki programowi rehabilitacji pocovidowej pacjenci będą mogli skorzystać bezpłatnie z takich usług - mówi Jerzy Wawerek, dyrektor szpitala uzdrowiskowego w Nałęczowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Województwo lubelskie: Placówki czekają na szczegóły programu rehabilitacji pocovidowej - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto