Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wkrótce ruszy Rajd Pieszy PTTK im. gen. Mikołaja Wisznickiego

Joanna Nowicka
Wkrótce ruszy Rajd Pieszy PTTK im. gen. Mikołaja Wisznickiego
Wkrótce ruszy Rajd Pieszy PTTK im. gen. Mikołaja Wisznickiego JN/ilustracyjne
3 trasy piesze, każda po niemal 300 kilometrów, w sumie 220 uczestników - już wkrótce wystartuje LVII Ogólnopolski Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy PTTK.

Rajd odbywa się pod patronatem ZG PTTK w Warszawie. Bezpośrednio organizuje go oddział PTTK w Zamościu. Uczestnicy wyruszą w trasy 9 lipca. W sumie w rajdzie weźmie udział około 220 osób. Część z ich ruszy z Tomaszowa Lubelskiego (297 km), część z Biłgoraja (283 km) a częśc z Janowa Lubelskiego (241 km).

Uczestnicy rajdu dotrą na metę, czyli do Zamościa po 13 dniach trasy: - Przychodzimy do Zamościa 22 lipca póżnym popołudniem. Zakończenie planowane jest na 23 lipca w Zamościu na hali OSIR-u ok 13. Będzie grochówka wojskowa, występ zespołu ludowego i wreczenie nagród laureatom konkursu krajoznawczego - informuje Komandor 57 OWRP "Roztocze - Zamość 2016" Janusz Kapecki.

Większość z uczestników rajdu bierze w nim udział już od wielu lat. Podczas trasy podróżnicy pokonują średnio od 20 do 30 km dziennie. Po drodze zwiedzają najciekawsze zakątki Roztocza.

Rajdowi patronuje Generał Mikołaj Wisznicki:
(1870-1954) obok Aleksandra Janowskiego, Kazimierza Kulwecia, Stanisława Thugutta należy do wielkiej czwórki twórców Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego; nauczyciel biologii i geografii, wykładowca krajoznawstwa na kursach dla nauczycieli; artysta, malarz, grafik i fotograf. Żołnierz, uczestnik I wojny światowej oraz wojny 1920 roku. Za męstwo na polu walki odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. W czasie II wojny światowej uczestniczył na Środkowym Wschodzie w szkoleniu Pułku Ułanów Krechowieckich, a następnie działał na rzecz Czerwonego Krzyża; wytrwały piechur, propagator turystyki pieszej z bogatym programem krajoznawczym. Pomysłodawca i organizator niezwykłej pieszej wycieczki w 1911 roku dla grupy uczniów z Warszawy do Zakopanego. Relacje z wypraw zamieszczał w „Ziemi”. W jednym z jej numerów zawarł myśl: Na wycieczkach kształcić musimy zarówno ciało jak i umysł i uczucie, budzić gotowość słowem ojczyzna, uczyć karności, kształcić miłość ziemi (…).

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto