Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ważne święto kościelne. Poświęcone Tej, która Zbawiciela na rękach piastowała

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Fragment ikony Zaśnięcia NMP. Jest to jedno z dzieł znajdujących się w zbiorach Muzeum Historycznego w Sanoku
Fragment ikony Zaśnięcia NMP. Jest to jedno z dzieł znajdujących się w zbiorach Muzeum Historycznego w Sanoku Bogdan Nowak
Z obchodami związanych było kiedyś wiele ludowych tradycji. Niektóre z nich są zresztą nadal kultywowane. Dzisiaj (15 sierpnia) wierni Kościoła Katolickiego obchodzą bardzo ważne święto: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny lub inaczej Matki Boskiej Zielnej.

Katolicy uważają, że Najświętsza Maryja Panna została wniebowzięta z ciałem i duszą zaraz po zakończeniu swego, doczesnego żywota. To jeden z dogmatów wiary rzymskokatolickiej, który został ogłoszony w 1950 r. przez papieża Piusa XII. Kościoły wschodnie wyznają jednak wiarę w Zaśnięcie Bogarodzicy.

Starokatolicy obchodzą takie święto 15 sierpnia, a prawosławni w dniach: 15-28 sierpnia (według kalendarza gregoriańskiego). Co ciekawe tradycja takich obchodów jest bardzo stara. Święto ustalił jeszcze cesarz Maurycjusz na obszarze... Bizancjum.

Zaśnięcie NMP pięknie jest przedstawiane na starych ikonach. Niektóre z nich nadal możemy oglądać np. na ścianie cerkwi w Hrubieszowie. W centralnym punkcie takiego przedstawienia widać łoże Maryi, przed którym stoi jej syn – Jezus Chrystus, w błękitnej, owalnej mandroli. Zbawiciel przybył na ziemię w asyście aniołów. Uwagę przykuwa także coś innego.

„Trzyma On (czyli Jezus Chrystus) w rękach owinięte w powijaki dzieciątko – duszę Tej, która niegdyś jego jako dziecię na Swoich rękach piastowała” – tłumaczy ks. Michał Janocha, w książce pt. „Ikony w Polsce”.

W niektórych kompozycjach wyobrażono także Matkę Boską w pomniejszonej postaci, która w towarzystwie aniołów wstępuje do nieba. Z tym świętem związanych było wiele rytuałów.

„W tym dniu święcono w kościele bukiet: świętej zielonki Matki Boskiej, złożony z kwiatów, ziół, owoców, zwłaszcza jabłek, kłosów różnych gatunków zbóż, makówek, marchwi i tego wszystkiego, co w nim można zamieścić – czytamy w książce ks. Waldemara Malinowskiego pt. „Miniony czas. Ludowe obrzędy, zwyczaje i wierzenia regionu hrubieszowskiego”. „Po powrocie dom, spichlerz i stodołę obchodzono z zielem święconym, by odstraszyć krety, myszy, szczury i inne gryzonie”.

Wykonywano też inne czynności. „Wyrywano dojrzały już len i konopie, wiązano je w garście i stawiano rzędem przy chatach lub innych zabudowaniach; sprawiało to bowiem, że lepiej schły (...)” – notował ks. Malinowski. „Ziarna z ziela święconego używano do zasiewu oziminy, mak z poświęconej makówki dosypywano do zasiewanego maku, by dobrze obrodził”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ważne święto kościelne. Poświęcone Tej, która Zbawiciela na rękach piastowała - Kurier Lubelski

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto