Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zamojskim Szpitalu Niepublicznym zlikwidują oddział ginekologii, ale za to powstanie poradnia ortopedyczna i nie tylko

kr
W Zamojskim Szpitalu Niepublicznym zlikwidują oddział ginekologii, ale za to powstanie poradnia ortopedyczna i nie tylko
W Zamojskim Szpitalu Niepublicznym zlikwidują oddział ginekologii, ale za to powstanie poradnia ortopedyczna i nie tylko youtube.pl
Z końcem stycznia swoją działalność leczniczą kończy oddział ginekologii w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym Sp. z o.o. To decyzja rady nadzorczej szpitala. W tym miejscu zostanie uruchomiona poradnia ortopedyczna, ale także miejsce dziennego pobytu oraz poradnia anestezjologiczna.

- Na lokalnym rynku usług medycznych dostępność do świadczeń w zakresie ginekologii i położnictwa jest zapewniona w pełnym zakresie przez inne podmioty lecznicze takie jak Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Zamościu. Likwidacja naszego oddziału nie wpłynie na ograniczenie dostępności do świadczeń w tym zakresie. Szpital wojewódzki z kolei nie ma ortopedii, którą my u siebie chcemy rozwijać tak, by placówki wzajemnie się uzupełniały – argumentuje Mariusz Paszko, prezes szpitala.

Oddział ginekologiczny funkcjonuje w strukturze niepublicznego szpitala od 2005 r. Do połowy 2011 roku oddział  realizował  świadczenia zdrowotne w zakresie położnictwo i ginekologia – hospitalizacja, natomiast od drugiej połowy 2011 roku zakres świadczeń był realizowany w trybie hospitalizacji planowej. Podjęte wtedy działania miały na celu m.in. zmniejszenie kosztów związanych z zapewnieniem całodobowej dostępności do świadczeń ginekologicznych.

- Ta zmiana nie przełożyła się na oczekiwane efekty ekonomiczne. Działalność oddziału nie zbilansowała się w żadnym roku, a wartość wykonania kontraktu ulegała zmniejszeniu w kolejnych latach. Oddział corocznie przynosił stratę finansową, a w ostatnich latach  przychody z NFZ nie pokrywają nawet kosztów bezpośrednich – dodaje prezes.

To dlatego zarząd spółki podjął decyzję o przeprowadzeniu procesu wygaszenia działalności leczniczej oddziału ginekologicznego. Towarzyszyła temu szczegółowa analiza w zakresie wykonania świadczeń, zapotrzebowania na nie i kosztów uzyskania przychodów.

- Jej wyniki jednoznacznie wykazały, że dalsze utrzymywanie działalności oddziału nie ma żadnego uzasadnienia. Mówimy tu o 91 zabiegach w skali roku i 1,2 tys. wizyt w gabinecie. W ostatnich latach średnio miesięcznie ze świadczeń oddziału korzystało zaledwie 36 pacjentek – tłumaczy Paszko.

Baza łóżkowa zlikwidowanego oddziału ginekologii zostanie wykorzystana na potrzeby oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej poprzez utworzenie  miejsc dziennego pobytu. Pozostałe pomieszczenia zostaną  wykorzystane także na potrzeby  nowo tworzonych  poradni anestezjologicznej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto