Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Radecznicy pochowano żołnierza wyklętego kpt. Romana Szczura vel Szumskiego ps. "Urszula”. Zobacz zdjęcia

Dariusz Jóźwiak
Dariusz Jóźwiak
Kapitan spoczął w krypcie obok swoich kompanów z którymi walczył przeciwko bestialstwu władzy komunistycznej.

Ceremonia pogrzebowa rozpoczęła się w czwartek (4 marca) o godzinie 9 rano od nabożeństwa w intencji kpt. Romana Szczura vel Szumskiego ps. "Urszula”, które odbyło się w kościele garnizonowym w Zamościu, Po nabożeństwie trumnę przewieziono do sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Radecznicy, gdzie odbyła się msza św. Pogrzebowa „Urszuli”. Przed liturgią rodzinom żołnierzy wyklętych przekazane zostały pośmiertnie Ordery Odrodzenia Polski, Krzyże Odrodzenia Polski a także pośmiertne awanse na wyższe stopnie oficerskie. Następnie wojewoda lubelski Lech Sprawka odczytał list od premiera RP Mateusza Morawieckiego. Msza święta pogrzebowa, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp. Mariusz Leszczyński, rozpoczęła się o godz. 11.

Po liturgii głos zabrali: gen. dyw. Dariusz Łukowski, który odczytał list od prezydenta RP Andrzeja Dudy; wicemarszałek sejmu RP Małgorzata Gosiewska, wojewoda lubelski Lech Sprawka, który odczytał list od Jarosława Kaczyńskiego, Piotr Sakowicz odczytał list od wicepremiera prof. Piotra Glińskiego, minister nauki i szkolnictwa wyższego Przemysław Czarnek, poseł Sławomir Zawiślak oraz wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa.

Na zakończenie uroczystości pogrzebowych trumnę z ciałem kapitana złożono w krypcie sanktuarium, gdzie znajdują się szczątki innych żołnierzy wyklętych.

Roman Szczur, używający konspiracyjnego nazwiska Szumski i pseudonimów „Halina”, „Nadzieja” oraz najbardziej znanego w podziemiu – „Urszula”, urodził się 15 sierpnia 1910 r. k. Zamościa. Podczas II wojny światowej walczył z okupantem niemieckim i sowieckim, jako żołnierz Armii Krajowej. Wsławił się akcjami uwalniania aresztowanych przez NKWD żołnierzy polskiego podziemia. Najsłynniejsza z nich miała miejsce 8 maja 1946 r. w Zamościu, kiedy dowodząc kilkunastoma żołnierzami, po brawurowej akcji rozbił zamojskie więzienie uwalniając ponad 300 więźniów.

Został aresztowany w marcu 1949 r. przez funkcjonariuszy UB. 23 stycznia 1950 r. Roman Szczur ps. „Urszula” został rozstrzelany na dziedzińcu więzienia przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto