W Niemczech poznają losy wysiedleń Zamojszczyzny. To ważna, potrzebna inicjatywa

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Obchody 80 rocznicy wysiedlleń Zamojszczyzny w Skierbieszowie. Na zdjęciu widać Andrzeja Dudę, prezydenta RP oraz Horsta Köhlera, byłego prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Pierwszy z prawej stoi natomiast Stanisław Grześko, starosta zamojski
Obchody 80 rocznicy wysiedlleń Zamojszczyzny w Skierbieszowie. Na zdjęciu widać Andrzeja Dudę, prezydenta RP oraz Horsta Köhlera, byłego prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Pierwszy z prawej stoi natomiast Stanisław Grześko, starosta zamojski Bogdan Nowak
Niemieckie Schwäbisch Hall (w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia) to od lat miasto partnerskie Zamościa. Jest ono także siedzibą powiatu. Mieszkańcy tych okolic będą mieli okazję poznać historię tragicznych wysiedleń Zamojszczyzny. W jaki sposób? W najważniejszych urzędach i instytucjach ustawionych zostanie dziesięć identycznych wystaw.

- Uważam, że to niezwykle ważne i potrzebne – mówi Stanisław Grześko, starosta zamojski. - Jak doszło to takiej inicjatywy? Na obchody rocznicy wysiedleń Zamojszczyzny przyjechała liczna delegacja niemiecka m.in. ze Schwäbisch Hall. Wśród nich byli także miejscowi burmistrzowie. Niektórzy z nich nie znali historii tragicznych wysiedleń naszego regionu. Byli tym wstrząśnięci. Stąd pomysł wystaw, które pojadą do Niemiec.

Niemiecka akcja wysiedleńcza rozpoczęła się na Zamojszczyźnie w nocy z 27 na 28 listopada 1942 roku. Jako pierwszy okupanci otoczyli Skierbieszów. Następne były Sady, Lipina Nowa, Suchodębie i Zawoda. Podczas tej operacji wypędzono w sumie z domów ok. 110 tys. osób w tym 30 tys. dzieci. Byli to mieszkańcy prawie trzystu wsi.

W 80 rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń odbyły się w Zamościu i Skierbieszowie trzydniowe obchody. W niedzielę (27 listopada) uczestniczył w nich Andrzej Duda, prezydent RP. Przybył także Horst Köhler, były prezydent Republiki Federalnej Niemiec (urodził się on 22 lutego 1943 roku w Skierbieszowie: jego rodzice przybyli na Zamojszczyznę jako koloniści) oraz liczna delegacja z Niemiec, także ze Schwäbisch Hall i okolic. Wszyscy obejrzeli wówczas okolicznościową ekspozycję, która została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

- Na wystawie znalazły się archiwalne fotografie, zdjęcia dokumentów oraz m.in. opisy. Dokumentowała ona losy wysiedleń Zamojszczyzny. Dużo miejsca poświęcono także m.in. partyzantom AK i BCh, którzy chwycili za broń w obronie wysiedlanej ludności cywilnej – mówi starosta Stanisław Grześko. - Teksty tej ekspozycji zostaną przetłumaczone na język niemiecki. Potem wystawa w dziesięciu odrębnych kompletach trafi do Schwäbisch Hall oraz okolicznych miejscowości.

Stanie wówczas w miejscowych urzędach i ważnych instytucjach. - Dzięki temu nasza historia zostanie pokazana we właściwy, prawdziwy sposób – podkreśla starosta Stanisław Grześko.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie