Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Krasnobrodzie rozwieszą tabliczki z kodami QR (ZDJĘCIA)

Joanna Nowicka
Kaplica św. Rocha
Kaplica św. Rocha JN
Już podczas najbliższych wakacji w Krasnobrodzie mają na nas czekać tabliczki z kodami QR rozwieszone w najpiękniejszych i najciekawszych zakątkach roztoczańskiej miejscowości. Jak z nich korzystać? Bierzemy do ręki smartfon z dostępem do internetu, skanujemy kod i czytamy w Internecie informacje o miejscu w które trafiliśmy.

Za nietypowym pomysłem stoi kilku mieszkańców Krasnobrodu. Idea zrodziła się na forum internetowym miasteczka, gdzie dyskutowano o kodach QR w Monmouth w Walii. Pojawiły się żarty, by takie rozwiązanie wprowadzić w Krasnobrodzie:
- Temat ich dyskusji uważałem za ciekawy, więc napisałem pismo do Tomasza Ganicza – prezesa Stowarzyszenia Wikimedia Polska (polskiego partnera Fundacji Wikimedia), któremu pomysł się spodobał – mówi Tomasz Pakuła, inicjator projektu.

Tomasz Pakuła ze znajomymi planują rozwieszenie w mieście około 200–300 tabliczek z kodami, po zeskanowaniu których turysta będzie mógł zapoznać się z opisem zabytku, miejsca, wydarzenia czy osoby.

Projekt koordynuje Paweł Drozd ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska, który w lutym przekaże kilku mieszkańcom Krasnobrodu wiedzę o tym jak tworzyć dobre artykuły w Wikipedii. Oni z kolei przygotują do końca marca informacje i hasła o Krasnobrodzie do internetowej encyklopedii.

- Kolejnym krokiem będzie przyjazd na przełomie marca i kwietnia kilku Wikipedystów, którzy zajmą się umieszczaniem artykułów. Na koniec pozostanie uzyskanie zgody na zamontowanie tabliczek od właścicieli miejsc czy lokali związanych z hasłami oraz ich montaż – mówi Tomasz Pakuła.

Jeśli uda się zrealizować plany, Krasnobród będzie pierwszym polskim „miastem Wikipedii”.

Jeśli chcemy skorzystać z kodu QR, musimy dysponować smartfonem, notebookiem/tabletem lub telefonem z aparatem/kamerą i dostępem do Internetu i zainstalować w nim aplikację umożliwiającą odczytywanie kodów.

Rozwiązanie ma zostać wprowadzone już w tym roku, na początku sezonu turystycznego. Z czasem w Wikipedii mają też naleźć się opisy w językach obcych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto