Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W budynku po byłym Tesco w Chełmie powstanie nowy punkt dla uchodźców z Ukrainy. Potrzebni będą wolontariusze

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Kolejny punkt dla uchodźców z Ukrainy powstaje w budynku po zlikwiodowanym Tesco. Właściciel użyczyli go miastu bezpłatnie. Punkt ten powinien zacząć działać już za kilka dni, ale niezbędna jest pomoc wolontariuszy. Docelowo będzie potrzeba około 800 wolontariuszy na cztery zmiany

Chełm, jako miasto przygraniczne, jest jednym z głównych ośrodków, do którego każdego dnia przybywają uchodźcy z Ukrainy. Od 25 lutego do 3 marca, za pośrednictwem transportu kolejowego, na chełmski dworzec PKP dotarło niemal 15 tysięcy osób szukających schronienia przed wojną.

- Na dworcu PKP uchodźcy są rejestrowani w działającym tam punkcie recepcyjnym. Następnie część z nich jest transportowana do miejsc bezpośredniego kwaterunku na terenie innych województw lub nawet poza granicę Polski. Ci, którzy chcą odpocząć i skorzystać z transportu w innym terminie, trafiają na Miejską Halę Sportową przy ul. Granicznej, gdzie oprócz punktu recepcyjnego znajdują się też miejsca noclegowe - informuje Damina Zieliński z gabinetu prezydenta Chełma.

Według danych dostępnych na 3 marca z tej formy wsparcia, obejmującej również wyżywienie, skorzystało niemal 2 tysiące osób.

- W jednym z kulminacyjnych momentów, bezpośrednio na łóżkach ustawionych na parkiecie, przebywało ok. 500 osób - mówi Damian Zieliński.

W ramach tego samego punktu recepcyjnego działają m.in. zorganizowany przez chełmski szpital i stację ratownictwa punkt medyczny oraz punkt szczepień przeciwko Covid-19 Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W przypadku miejskiej hali stosowana jest jednak ciągła rotacja, ponieważ należący do miasta obiekt nie jest dla uchodźców miejscem docelowym. Sprzed budynku każdego dnia, niemal o każdej porze, odjeżdża zorganizowany wcześniej transport. Miasto współpracuje również bezpośrednio z PKP Intercity. Dzięki temu z Chełma wyjeżdżają pociągi, które transportują uchodźców z Ukrainy w głąb kraju.

Ze względu na zaostrzającą się sytuację za naszą wschodnią granicą, w najbliższym czasie przewidywany jest wzrost liczby uchodźców przybywających do Polski, a co za tym idzie również do Chełma.

- Miasto podjęło kolejne działania, których celem jest zapewnienie schronienia osobom uciekającym przed wojną. Dzięki współpracy z koncernem Salling Group, właścicielem zabudowanej nieruchomości, po dawnym markecie Tesco, w centrum Chełma, na terenie obiektu organizowany jest dodatkowy punkt noclegowy - informuje Damian Zeliński.

Wcześniej, w budynku Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej, utworzona została natomiast baza magazynowo-logistyczna, gdzie przyjmowane są duże transporty dostaw rozmaitych materiałów, które następnie wysyłane są na Ukrainę. W mieście funkcjonuje również punkt magazynowy przy ul. Piotra Skargi 11, gdzie gromadzona jest bieżąca pomoc dla przebywających w Chełmie uchodźców.

Każdy z punktów, oprócz przedstawicieli samorządu, działa w oparciu o licznych wolontariuszy, których liczba powiększa się z dnia na dzień.

- Potrzeby cały czas są jednak ogromne, dlatego zachęcamy do wypełnienia formularza dla osób, które chcą zaangażować się w pomoc uchodźcom - dodaje Damian Zieliński.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto