Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tu mieszkają biedronki, a tam trzmiele. Zobaczcie jak wygląda miejska łąka kwietna w ostatnich dniach tegorocznego lata [ZDJĘCIA]

Lila Pietrusiewicz
Lila Pietrusiewicz
Łąka kwietna stanowi prosty sposób na udekorowanie oraz urozmaicenie terenu. Tu mieszkają jaszczurki, żaby, ptaki, gryzonie, chrząszcze, motyle oraz wiele innych owadów – głównie pszczół, ale także trzmiele oraz biedronki.

Kilka nowych łąk kwietnych założono wiosną wokół Starego Miasta w Zamościu. Mieszankę nasion dobrano tak, aby poradziła sobie w warunkach miejskich, czyli na suchym terenie. To ponad 100 gatunków roślin, m.in. maki polne, chabry, goździki piaskowe, stokrotki, słoneczniki, bławatki, jaskry oraz rumianki, a także trawy: kostrzewę czerwoną, wiechlinę łąkową, konietlicę łąkową, grzebienicę pospolitą. Dopełnieniem łąki są rośliny motylkowe – koniczyna biała i czerwona, łubin, komonica i wyka.

Niektóre mieszanki nasion są przeznaczone pod konkretne stanowisko. Na suchej łące sprawdzają się rośliny takie jak dziurawiec pospolity, gipsówka, lebiodka pospolita, przetacznik kłosowy, rogownica polna i szałwia łąkowa. Łąka o podłożu wilgotnym powinna być obsiana bodziszkiem i rzeżuchą łąkową, rdestem, żywokostem lekarskim oraz niezapominajką i wiązówką błotną.

Łąka kwietna to znakomity sposób nie tylko na udekorowanie oraz urozmaicenie terenu, ale również na oszczędności i ograniczenie prac pielęgnacyjnych. Ponadto takie rozwiązanie służy naturze, zatrzymując wilgoć stwarza nową przestrzeń życiową i siedlisko dla setek gatunków roślin i zwierząt. Redukuje zanieczyszczenia powietrza, ale przede wszystkim jest piękna, kolorowa i ekologiczna, jednocześnie nieprzewidywalna w swojej postaci oraz naturze, wpisując się z dużą swobodą i dzikością w renesansowy klimat urbanistycznych rozwiązań miasta.

Nasiona roślin wieloletnich i jednorocznych odmian ziół oraz kwiatów polnych wysiano na terenach pomiędzy Bramą Szczebrzeską a ul. Męczenników Rotundy. Łąki stworzono również w Parku Miejskim na dawnej szachownicy oraz wzdłuż fosy Bastionu VII. Teraz łąki kolejny raz od wiosny zmieniły swoje barwy i wyglądają bajecznie, tworząc naturalne, kolorowe i pachnące dywany kwietne.

Pierwsze łąki kwietne pojawiły się w Zamościu wiosną 2018 roku. Zostały założone przed budynkiem Lunety i Galerii Rzeźby prof. Mariana Koniecznego.

Zobaczcie również:Wiosenne miejskie łąki kwietne

Zapraszamy do obejrzenia naszych zdjęć z łąki kwietnej w pobliżu Bramy Szczebrzeskiej i Bastionu II.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto