Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tradycje i zwyczaje związane z dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w tym roku są podwójnie smutne dla wszystkich Polaków. Z powodu pandemii cmentarze są zamknięte od 31 października do 2 listopada. Grobów bliskich nie odwiedzimy więc ani dzisiaj w Dzień Wszystkich Świętych, ani jutro w Dzień Zadusznych. Mateusz Morawiecki zaapelował też do seniorów, aby również przez najbliższe dwa tygodnie nie wychodzili z domu. Warto jednak przypomnieć czym różni się dzień Wszystkich Świętych od Dnia Zadusznych i jakie są tradycje związane z tymi świętami.

Oba te święta mają około tysiąc lat, jednak wcześniej w Kościele katolickim uznano dzień Wszystkich Świętych, ponieważ Zaduszki były kojarzone ze świętem pogan.

1 listopada obchodzimy dzień Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych jest świętem o ponad tysiącletniej tradycji. Papież Grzegorz III w VIII wieku zadecydował, że należy uczcić pamięć nie tylko męczenników, ale wszystkich tych, którzy dostali się do nieba. Od 935 roku święto to obchodzone jest zawsze 1 listopada. Jest to dzień wolny od pracy. W doktrynie Kościoła katolickiego Wszystkich Świętych jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości. Tego dnia wierni wspominają w kościołach osoby święte, a także męczenników chrześcijańskich oraz udają się na cmentarze, by zapalić znicze zmarłym członkom rodziny i złożyć kwiaty.

2 listopada przypada Dzień Zaduszny

W Dzień Zaduszny popularnie zwany Zaduszkami czcimy wspomnienie wszystkich zmarłych, a zatem tych, których dusze jeszcze przebywają w czyśćcu. Chociaż nie jest to dzień wolny tego dnia również odwiedzamy groby swoich bliskich. 2 listopada odprawiane są modlitwy za dusze zmarłych. W Kościele odprawia się wtedy modlitwy w intencji zmarłych, którzy pokutują za grzechy. Zaduszki zostały uznane przez władze Kościoła później niż dzień Wszystkich Świętych. Święto to zaczęło powszechnie obowiązywać w Kościele dopiero w XIII wieku. Zaduszki miały być alternatywą do pogańskich świąt zmarłych obchodzonych na przełomie października i listopada.

Obchód Dnia Zadusznego zainicjował w 998 r. św. Ody lon (+ 1048) - czwarty opat klasztoru benedyktyńskiego w Cluny (Francja). Praktykę tę początkowo przyjęły klasztory benedyktyńskie, ale wkrótce za ich przykładem poszły także inne zakony i diecezje. (za www.brewiarz.pl)

Chociaż między Dniem Wszystkich Świętych a Zaduszkami występują różnice, to jednak zarówno 1, jak i 2 listopada odwiedzamy cmentarze, ozdabiamy groby naszych bliskich kwiatami, wiązankami, zapalamy znicze i modlimy się. Często podczas tych świąt na rodzinne groby przyjeżdżają ludzie z różnych części Polski, a także zza granicy. Jest to też okazja do rodzinnych spotkań. Niestety w tym roku jest to niemożliwe ze względu na panującą pandemię i wprowadzone obostrzenia.

W tym roku przez cały listopad, a nie tylko przez 8 dni od uroczystości Wszystkich Świętych, będzie można otrzymać odpust zupełny dla wiernych zmarłych. W związku z pandemią Covid-19 Penitencjaria Apostolska wydała specjalny dekret w tej sprawie .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tradycje i zwyczaje związane z dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami - Lubelskie Nasze Miasto

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto