Tomasz Robaczyński: Na szczęście jest trochę inaczej niż samorządy się spodziewały

Materiał informacyjny BGK
Pomimo trudnej sytuacji na rynku rośnie aktywność inwestycyjna samorządów, które poprzez realizowane projekty rozwijają najbliższe otoczenie w sposób zrównoważony. – Nasz raport pokazuje, że na szczęście jest trochę inaczej, niż samorządy się spodziewały – mówi Tomasz Robaczyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jak wynika z raportu „Zrównoważony rozwój na tle wyzwań inwestycyjnych i sytuacji finansowej polskich samorządów” przygotowanego przez BGK, 93 proc. JST spodziewa się wzrostu nakładów inwestycyjnych w 2022 r. Autorzy raportu wskazują, że jest to m.in. efekt Programu Inwestycji Strategicznych. Wartość rozstrzygniętych postępowań na realizację inwestycji ze wsparciem tego programu wyniosła we wrześniu tego roku 17,5 mld zł

– Nasz raport pokazuje, że na szczęście jest trochę inaczej, niż samorządy się spodziewały – mówi Tomasz Robaczyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
– Oczywiście nie ulega wątpliwości, że spada nadwyżka operacyjna, ale także same samorządy przewidują, że inwestycje wzrosną.

Tomasz Robaczyński: Na szczęście jest trochę inaczej niż samorządy się spodziewały

Ekspert twierdzi, że 93 proc. samorządów przewiduje intensywne inwestycje również w tym roku. Co ważne, jego zdaniem, zadłużenie samorządów utrzymuje się na stabilnym poziomie.

– Mimo tych trudnych i niepewnych czasów, sytuacja samorządów jest w miarę stabilna – mówi.

Jednocześnie zwraca uwagę, że obecnie znajdujemy się w „bardzo niepewnych czasach”.

– Zmagamy się z wysoką inflacją, wysokimi stopami procentowymi, a także z całym otoczeniem globalnym – wymienia.

Robaczyński podkreśla przy okazji, że obecna sytuacja unaoczniła nam, jak ważna jest kwestia energetyki oraz zmian, które w tym zakresie powinny być dokonywane.

– Do tej pory największe potrzeby samorządów stanowiły drogi i kanalizacja – wymienia i dodaje, że to były te największe potrzeby.

– Ostatnie wydarzenia powodują, że priorytety samorządów będą musiały ulec zmianie i ta proporcja pomiędzy inwestycjami drogowymi czy wodno- kanalizacyjnymi, a związanymi z energetyką będzie się zmieniać – wyjaśnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tomasz Robaczyński: Na szczęście jest trochę inaczej niż samorządy się spodziewały - Strefa Biznesu

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie