Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takie są sposoby na oszczędzanie środowiska i pieniędzy w codziennym życiu. Kliknij i zobacz!

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
- Zakupy z głową i z… listą - radzą eksperci Intrum. W przypadku zakupów spożywczych – które są najważniejsze, bo dotyczą nas wszystkich – oszczędzanie to w dużej mierze planowanie. Dlatego do sklepu udajmy się z dokładną listą tego, co chcemy kupić. 

Wtedy z pewnością nie wydamy za dużo i unikniemy marnowania jedzenia. To oczywiście wymaga planowania posiłków i regularnego kontrolowania stanu lodówki, ale warto poświęcić temu czas, bo to się zwyczajnie opłaca.

 Bądźmy „eko” – na zakupy zabierajmy swoją wielorazową torbę, nie kupujmy tych plastikowych, jednorazowych. Wtedy też wydamy mniej. Warto również sprawdzić, czy w okolicy funkcjonują sklepy, do których można przyjść z własnym opakowaniem.
- Zakupy z głową i z… listą - radzą eksperci Intrum. W przypadku zakupów spożywczych – które są najważniejsze, bo dotyczą nas wszystkich – oszczędzanie to w dużej mierze planowanie. Dlatego do sklepu udajmy się z dokładną listą tego, co chcemy kupić. Wtedy z pewnością nie wydamy za dużo i unikniemy marnowania jedzenia. To oczywiście wymaga planowania posiłków i regularnego kontrolowania stanu lodówki, ale warto poświęcić temu czas, bo to się zwyczajnie opłaca. Bądźmy „eko” – na zakupy zabierajmy swoją wielorazową torbę, nie kupujmy tych plastikowych, jednorazowych. Wtedy też wydamy mniej. Warto również sprawdzić, czy w okolicy funkcjonują sklepy, do których można przyjść z własnym opakowaniem. Alexas_Fotos / Pixabay
Przybywa osób, które deklarują, że kupują mniej, starają się nie marnować żywności i pieniędzy na rzeczy bez których mogą się obyć. Co zrobić, by deklaracje przeszły w czyny?

Jak wynika z raportu Intrum ”European Consumer Payment Report 2021”, 62 proc. Polaków deklaruje, że obecne kupuje mniej, by zmniejszyć ilość używanych na co dzień rzeczy. 56 proc. gotuje w taki sposób, aby do końca wykorzystać to, co mają w lodówce.

Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?

Z dumą przyznają, że przetwarzają i naprawiają

A do tego aż 65 proc. konsumentów z dumą przyznaje, że coraz częściej przetwarza i naprawia stare rzeczy, zamiast sięgać po nowe. Bycie odpowiedzialnym konsumentem, który dba o środowisko ma także pozytywny „skutek uboczny” – pozostaje więcej pieniędzy w portfelu.

– Młodzi Polacy uważają, że odpowiedzialne kupowanie i wydawanie jest po prostu trendy - komentuje Katarzyna Wieliczko, ekspert Intrum. - Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Intrum, w grupie wiekowej 18-21 lat ponad połowa ankietowanych (51 proc.) podkreśla, że to media społecznościowe podnoszą ich świadomość w zakresie kupowania towarów, które są wyprodukowane w zrównoważony sposób. Z drugiej strony, niezwykle mocnym motywatorem do zainteresowania się kwestią sustainability dla nas wszystkich, nie tylko młodych, jest ciągle trwająca pandemia. W sytuacji, kiedy korona-kryzys obniżył dochody aż 46 proc. konsumentów w naszym kraju, a inflacja bije kolejne rekordy, zrównoważone zakupy to już nie tylko kwestia ekologii, a ekonomii, bo dzięki takiemu podejściu możemy realnie wydawać mniej i nauczyć się gospodarować pieniędzmi tak, aby w dłuższej perspektywie nie tylko zbudować poduszkę finansową, ale zapobiegać najbardziej czarnym scenariuszom dla naszego domowego budżetu, czyli uniknąć zadłużenia.

To też może Cię zainteresować

44 proc. respondentów badania Intrum przyznaje wprost – zainteresowanie się „filozofią” sustainability (z ang. – zrównoważony rozwój), przyczyniło się do ograniczenia wydatków.

Takie są sposoby na oszczędzanie środowiska i pieniędzy w codziennym życiu - szczegóły w poniższej galerii.

NIK na tropie marnowanej żywności

Najwyższa Izba Kontroli podaje, iż najnowsze badania przeprowadzone w Polsce pokazują, że rocznie marnowanych jest w naszym kraju niemal 5 mln ton żywności, z tego ponad połowa trafia do śmieci nie z handlu i z gastronomii, jak mogłoby się wydawać, ale z naszych domów.

Wśród powodów wyrzucania produktów spozywczych i komponentów żywnościw gospodarstwach domowych najczęściej wymieniane są: zepsucie żywności (65,5 proc.), przeoczenie daty ważności (42 proc.) i przygotowanie zbyt dużej ilości jedzenia (26,5 proc.)

Zdaniem NIK, dane te wyraźnie pokazują, że przepisy mające zapobiegać marnowaniu żywności, powinny objąć znacznie więcej beneficjentów, niż tylko ściśle określone w ustawie organizacje charytatywne. Powinny też dotyczyć szerszego kręgu sprzedawców żywności – dziś to wyłącznie sklepy wielkopowierzchniowe.

NIK zwraca też uwagę na potrzebę budowania świadomości społecznej o konieczności przeciwdziałania marnowaniu żywności, także z wykorzystaniem ogólnopolskiej kampanii informacyjnej dotyczącej m.in. skali tego zjawiska oraz jego negatywnych skutków społecznych, środowiskowych I gospodarczych.

To też może Cię zainteresować

Jak - zdaniem ekspertów Intrum - zatem zacząć kupować „mądrze” na co dzień? Szczegóły w podpisach pod zdjęciami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Takie są sposoby na oszczędzanie środowiska i pieniędzy w codziennym życiu. Kliknij i zobacz! - Gazeta Pomorska

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto