Każdy, kto ma przydomowy ogródek może pokusić się o założenie warzywnika. Raz wyhodowane z sukcesem rzodkiewki czy marchewki będą od tej pory co roku gościć na domowym stole. Co należy zrobić, aby stać się ekspertem od sadzenia warzyw?
Miejsce ma znaczenie
Jedni wybierają na uprawę doniczki lub skrzynie, wielu jednak zgodnie twierdzi, że nic tak nie cieszy oka, jak rosnące w ziemi dary natury. Uprawy najlepiej przyjmują się na płaskiej i dobrze nasłonecznionej glebie. Najpierw należy wykopać dołki na warzywa, spulchnić ziemię i potraktować ją odpowiednim nawozem. Co istotne, podłoże musi być czyste i odchwaszczone.
Co warto sadzić? Niektóre warzywa przyjmą się wczesną wiosną
Chcąc mieć piękny warzywnik, można wybrać nasiona, które sadzi się wcześniej lub gotowe sadzonki, które można uprawiać późną wiosną. Co najchętniej sadzą Polacy? Królują warzywa, które na co dzień używane są w kuchni. W ogródkach najczęściej pojawiają się więc m.in.:
- marchew,
- pietruszka,
- seler,
- cebula,
- pomidory,
- rzodkiew,
- sałata.
Należy pamiętać, że niektóre rośliny są odporne na zimno, więc można je śmiało sadzić już w okresie przedwiośnia. Część warto najpierw przezimować w skrzynkach i przenieść do gruntu dopiero w maju.
Marzec dobrze przyjmie nasiona cebuli i kapusty, pod koniec miesiąca można się pokusić o marchew, pietruszkę i pomidory. W maju można postawić na np. ogórki.
Estetyka też się liczy. Ogród warzywny będzie przydomową ozdobą
Choć liczy się efekt w postaci wyrośniętej rośliny, warto postawić też na estetykę w warzywniku. W końcu dzieło będzie zdobić otoczenie naszego domu. Najczęściej grządki ustawione są rzędami, dzięki czemu mają miejsce, a człowiek ma do nich dojście. Odległość między wyrośniętymi roślinami powinna mieć ok. 5 cm. Weterani ogrodnictwa radzą, aby symetrię i strefy wyznaczać zwykłym sznurkiem.
Kto się czubi, ten się lubi?
Warto pamiętać, że niektóre rośliny posadzone obok siebie wpływają na wzajemny rozwój, lecz są też takie, które nie lubią swojego sąsiedztwa. Tak więc obok kapusty warto posadzić pomidory, ale już przy papryce czerwone kule nie sprawdzą się. Buraki lubią się z większością warzyw, a na ogórki dobrze wpływa obecność ziół, np. bazylii.
O czym należy pamiętać?
Mając już nasionka w ziemi, trzeba pielęgnować swoje dzieło. Kluczem jest regularne nawadnianie, najlepiej w porze dziennej, a także usuwanie chwastów.
Przygotuj ogród na wiosnę

VidaXL
Vidaxl Fontanna Ogrodowa Srebrna 48X34X153Cm Stal Nierdzewna

VidaXL
Vidaxl Brama Ogrodowa Z Siatki Galwanizowana Stal 85,5X100Cm Szara

Gardena
Gardena Łączniki i złączki zaciskowe 6 łączników, 2 złączki ...

Inny
Plandeka Zabezpieczająca Pe 4x5m 70 G/M2 Zielono-Niebieska Z Oczkami

Greenmill
Ogrodowy siewnik ręczny do nawozów i trawy z rączką 15 litra Greenmill
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Koniec tygodnia pod znakiem rekordowych temperatur