Sztangiści nagrodzeni przez rektora! Mimo pandemii to był udany rok dla sportowców reprezentujących Uczelnię Państwową w Zamościu [ZDJĘCIA]

Lila Pietrusiewicz
W 2020 roku zajmowali czołowe miejsca w mistrzostwach akademickich i młodzieżowych oraz zdobywali medale na zawodach seniorskich. Za ten wysiłek i godne reprezentowanie Uczelni Państwowej w Zamościu, rektor dr hab. Andrzej Samborski wręczył nagrody i podziękowania reprezentantom UPZ w podnoszeniu ciężarów oraz ich trenerowi.

Plany wszystkich sportowców zdecydowanie zostały pokrzyżowane przez trwającą pandemię, ale mimo tych utrudnień, sztangistki i sztangiści reprezentujący Uczelnię Państwową w Zamościu mogą zaliczyć 2020 rok do udanych. Do sukcesów reprezentantów UPZ nawiązał jej rektor dr hab. Andrzej Samborski podczas wręczania nagród utalentowanym studentom.

Uprawianie sportu z jednej strony przynosi korzyść samym studentom, którzy mogą się rozwijać, zaś z drugiej strony to szansa byśmy mogli się pochwalić sukcesami jako Uczelnia, miasto i region. Tym bardziej się cieszę, gdy niektórzy nasi sportowcy odnoszą sukcesy nie tylko w swoich dyscyplinach, ale dobre wyniki sportowe idą u nich w parze z dobrymi wynikami w nauce. Dzięki temu studenci mogą liczyć na stypendia ministerialne oraz rektorskie

– mówił dr hab. Andrzej Samborski.

Rektor UPZ wspólnie z kierownikiem Studium Wychowania Fizycznego dr. Krzysztofem Okapą wręczył utalentowanym sportowcom nagrody oraz upominki.

Klaudia Luterek, studentka bezpieczeństwa narodowego zdobyła srebrny medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów oraz brązowy medal Mistrzostw Polski Seniorek w podnoszeniu ciężarów.

Podczas startów towarzyszył mi ogromny stres, co przyczyniło się do tego, że starty nie były wykonane w 100% moich możliwości, ale bardzo się cieszę z osiągniętych miejsc na podium

– wspomina Klaudia.

Kacper Magielnicki zdobył srebrny medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski.

W roku 2020 zaliczyłem bardzo mało startów, ale mam czym się pochwalić. Zdobyłem swój pierwszy medal seniorski w karierze, z którego jestem megadumny

– ocenia Kacper.

Z kolei Emilia Rechul, Złoty medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów oraz srebrny medal Mistrzostw Polski AZS wywalczyła Emilia Rechul, studentka filologii angielskiej.

Najważniejszymi dla mnie zawodami w tym roku były Młodzieżowe Mistrzostwa Polski i przygotowywałam się pod kątem właśnie tych zawodów. Zdobyłam podczas nich złoto i 4. miejsce na Mistrzostwach Polski seniorów, ponieważ w tym roku te zawody zostały połączone

– mówi Emilia.

Rektor podziękował również Andrzejowi Gawłowi, który przygotowywał studentów do zawodów.

Jeżeli chodzi o dziewczyny, uważam, że spisały się znakomicie, osiągając wszystko, co można było osiągnąć na tych zawodach. Klaudia zdobyła srebro w kategorii młodzieżowej i brąz w seniorach, co jest niewątpliwym sukcesem. Pokazała tym samym, że jako najmłodsza w nowej kategorii wiekowej niczym nie ustępuje swoim rywalkom. Emilia zdeklasowała rywalki w swojej kategorii pewnie wygrywając i broniąc tym samym tytułu mistrzyni Polski. Kacper zdobył pierwszy medal w mistrzostwach seniorskich, co jest największym jego osiągnięciem w dotychczasowej karierze. Wszyscy w 2021r. są członkami kadry narodowej i wierzę, że ten rok będzie dla nich nareszcie możliwością pokazania się na pomostach nie tylko krajowych

– ocenił sukcesy swoich podopiecznych trener.

Nagrodzeni studenci na co dzień trenują w KS Agros Zamość i studiują w Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Wręczenie nagród odbyło się 15 stycznia 2021 r. w rektoracie UPZ.

Przypomnijmy, że podczas ubiegłorocznych Młodzieżowych Mistrzostw Polski do lat 23 i Mistrzostw Polski Seniorów w podnoszeniu ciężarów studenci i studentki UPZ zaprezentowali się znakomicie. Ze względu na panującą pandemię COVID-19 zdecydowano o połączeniu dwóch imprez mistrzowskich w podnoszeniu ciężarów: Młodzieżowych Mistrzostw Polski do lat 23 i Mistrzostw Polski Seniorów.

Spośród studentów zamojskiej uczelni, reprezentujących KS Agros Zamość, najlepiej spisała się Emilia Rechul, studentka filologii angielskiej, zdobywając złoty medal MMP do lat 23 i 4. miejsce w MP seniorów w kat. 67. Emilia uzyskała wynik 163 kg (rwanie: 73 kg, podrzut: 90 kg).

Klaudia Luterek (KS Agros Zamość), studentka bezpieczeństwa narodowego zdobyła srebrny medal MMP do lat 23 i brązowy medal MP seniorów w kat. 55 kg. Klaudia uzyskała wynik 141 kg (rwanie: 66 kg, podrzut: 75 kg). Natomiast studiujący w UPZ bezpieczeństwo narodowe Kacper Magielnicki (KS Agros Zamość) również zaprezentował świetną formę, zdobywając dla swojego klubu dwa medale. W MMP do lat 23 wywalczył srebrny medal, a w MP seniorów brązowy w kat. 67 kg. Kacper uzyskał wynik 227 kg (rwanie: 107 kg, podrzut: 120 kg).

Z dobrej strony pokazał się również Krystian Gaca – student bezpieczeństwa narodowego UPZ. Krystian zajął 6. miejsce w MMP do lat 23 i 10. miejsce w MP seniorów w kat. 67 kg. Krystian uzyskał wynik 193 kg (rwanie: 85 kg, podrzut: 108 kg).

Złoty medal w MMP do lat 23 w kat 55 kg zdobyła również absolwentka turystyki i rekreacji UPZ Elżbieta Bielak. Reprezentując na mistrzostwach LKS Znicz Biłgoraj, uzyskała wynik 158 kg (rwanie: 70 kg, podrzut: 88 kg).

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!