Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szefowie lubelskich uczelni chcą zacieśniać współpracę. Jakimi projektami nas zaskoczą?

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Klaudia Olender/archiwum
Nie rywalizacja, a współpraca. Cztery uczelnie tworzące Związek Uczelni Lubelskich chcą czerpać nawzajem ze swojego potencjału: prowadzić badania naukowe, ale też ułatwiać życie studentom. W najbliższym czasie ogłoszone zostaną nowe konkursy i wspólna karta biblioteczna, a to nie koniec zaplanowanych działań.

ZUL tworzą Politechnika Lubelska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny.

– Chcemy wprowadzać szereg naprawdę mądrych rzeczy, żeby zachować akademickość Lublina. Mamy wiele pomysłów. Dobra, prawdziwa edukacja jest ważnym elementem pracy dla regionu i miasta, a my to miasto bardzo, bardzo lubimy – zapewnia prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego.

Jedną ze wspólnych inicjatyw ZUL-u był Przystanek Szczepienie, dzięki któremu blisko 2 700 osób przyjęło szczepionkę przeciw COVID-19. Niedługo rektorzy będą mogli skreślić z listy rzeczy do zrobienia trzy kolejne punkty: dwa międzyuczelniane konkursy naukowe i wspólną kartę biblioteczną. W ten ostatni projekt włącza się również Katolicki Uniwersytet Lubelski, który nie jest członkiem związku. Karta biblioteczna ZUL ma być biletem wstępu do pięciu bibliotek uniwersyteckich dla studentów, doktorantów i pracowników. Nowością mają być też dwa konkursy naukowe: „Staż za miedzą”, który daje maksymalnie trzymiesięczny staż na sąsiedzkiej uczelni pracownikom naukowym, oraz „Interprojekt”, który pozwala naukowcom budować międzyuczelniane zespoły interdyscyplinarne. Takie grupy mają składać się z pracowników przynajmniej trzech uczelni, a każda z nich będzie wspierać realizację wspólnych prac kwotą do 10 tysięcy złotych.

Niewykluczone, że te inicjatywy wejdą w życie z początkiem roku akademickiego. Pod koniec czerwca odbędzie się kolejne spotkanie rektorów i wtedy poznamy szczegóły współpracy. Na liście spraw, o których rozmawiają szefowie uczelni tworzących ZUL, znajdują się też nowe kierunki studiów, m.in. wzornictwo przemysłowe.

– Jestem zwolennikiem sieciowania działań i swoistej kooperacji pomiędzy uczelniami, w tym postrzegam naszą siłę i sukces na przyszłość. Jestem głęboko przekonany, że dzięki aktywnej działalności Związku Uczelni Lubelskich wzmocnimy nie tylko potencjał naszych uniwersytetów i akademickiego Lublina, ale również staniemy się przykładem dobrych praktyk dla innych uczelni w kraju – twierdzi prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS-u.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szefowie lubelskich uczelni chcą zacieśniać współpracę. Jakimi projektami nas zaskoczą? - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto