Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świdnik podtrzymuje pamięć o swojej bohaterskiej historii. Zobacz zdjęcia z obchodów 40. rocznicy Świdnickich Spacerów

AS
Fot. Agnieszka Szymuś
Świdnik upamiętnia 40. rocznice wydarzeń z 1982 r. Obchody przypominające o bohaterskiej postawie mieszkańców potrwają w tym roku, aż dwa dni. W piątek (4.02) o godzinie 17.00 na ścianie Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Anny Kamieńskiej wyświetlony został znicz pamięci, były też kwiaty składane pod kamieniem z tablicą upamiętniającą Świdnickie Spacery. Na placu Konstytucji 3 Maja, uczestnicy wydarzenie obejrzeć mogli pokaz laserów, aby po nim udać się na symboliczny spacer ul. Niepodległości w kierunku Miejskiego Ośrodka Kultury w którym odbywał się pokaz filmu dokumentalnego Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków pt. "Na przekór grudniowej nocy". W sobotę (5.02) w parafii pw. N.M.P. Matki Kościoła w Świdniku odbędzie się uroczysta msza święta w intencji uczestników Świdnickich Spacerów.

Zaczęło się 4 lutego 1982 r. to właśnie tego dnia, mała grupka mieszkańców Świdnika wyszła z domów w porze nadawania Dziennika Telewizyjnego. Nazajutrz, 5 lutego 1982 roku, odbył się już masowy spacer świdniczan, którzy o godzinie 19.30 przemierzyli ówczesną ul. Sławińskiego (obecną ul. Niepodległości). W trakcie pochodu, mieszkańcy bloków usytuowanych przy głównej ulicy miasta, wystawiali na parapetach włączone telewizory ekranami do okna i zapalali świece. Protesty miały pokojowy charakter i były skierowane przeciwko propagandzie, nierzetelności mediów oraz komunistycznej władzy. Inicjatorem akcji byli działacze podziemnej ,,Solidarności”.

Ówczesne władze, usiłowały zmusić protestujących do zaprzestania spacerów, poprzez wprowadzenie wcześniejszej niż na terenie reszty kraju godziny policyjnej - w Świdniku zaczynała się ona już o 19.00. Mieszkańcy, pozostali nieugięci i zaczęli organizować wymowne wyjścia z domów w czasie emisji wcześniejszych wiadomości, czyli o godzinie 10.00 i 17.00. Dość szybko, do spacerów dołączać zaczęło coraz więcej osób. Na uczestników nakładano represje m.in. byli masowo legitymowani i zatrzymywani, władze uderzyły też w działaczy ,,Solidarności”, którzy zostali internowani. Wobec zaostrzających się restrykcji, 14 lutego zdecydowano o przerwaniu akcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto