Strażnik pamięci pokoleń. Adam Wiesław Kulik zostanie uhonorowany w zamojskiej Alei Sław

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Adam Wiesław Kulik
Adam Wiesław Kulik Nadesłane przez organizatorów
To ważne przedsięwzięcie nie tylko dla Zamościa. W zamojskiej Alei Sław (przy ul. Grodzkiej) przybędzie nowa tablica pamiątkowa. Zostanie ona wmurowana w nawierzchnię ulicy Grodzkiej na miejscowym Starym Mieście. Takie upamiętnienie będzie poświęcone Adamowi Wiesławowi Kulikowi, autorowi książek, pisarzowi, poecie i filmowcowi.

Zamojska Aleja Sław tworzona jest od 2008 roku. Jej pomysłodawczynią i główną organizatorką jest Teresa Madej. Honorowani są tam wybitni Polacy – zasłużeni dla Zamościa, regionu i kraju.

Wśród wyróżnionych znajdują się znakomite osobowości polskiej kultury i nauki. To m.in. Jan Machulski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny, Beata Ścibakówna, prof. Jan Englert oraz Róża i Jan Zamoyscy.

Nostalgiczna i duchowa aura

Dołączy do nich Adam Wiesław Kulik. „Bohater Alei Sław 2023 w swojej twórczości opisał i sfilmował historię Zamojszczyzny, stając się ważnym strażnikiem pamięci pokoleń” – czytamy w uzasadnieniu takiej decyzji. „Koloryt Wschodu, jego nostalgiczną, duchową aurę czuje się od pierwszej do ostatniej strony najnowszej opowieści „Nostalgia Wschodu”. W filmach biograficznych, przypominał sylwetki wyjątkowo zasłużone dla kultury polskiej i polskości, obecne także na Zamojszczyźnie.

Dorobek takich filmów o artystach obejmuje ok. 70 pozycji. Adam Wiesław Kulik zdobył także wiele ważnych nagród i wyróżnień (w uzasadnieniu znalazła się długa lista jego zasług).

Uroczystości związane z wmurowaniem poświęconej mu tablicy odbędą się 23 i 24 czerwca. Pierwszego dnia uczestnicy spotkają się na ul. Grodzkiej o godz. 16. Tam Teresa Madej opowie o dokonaniach Adama Wiesława Kulika. Potem odbędzie się otwarcie wystawy pt. Wspomnienie Osobowości wyróżnionych w „Alei Sław” a następnie zaplanowano odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

Po tej ceremonii odbędzie się m.in. koncert piosenki francuskiej pod hasłem „Och, Paryż…” w wykonaniu Marzeny Małkowicz i Zbigniewa Małkowicza. O godz. 20.20 zaplanowano natomiast widowisko literacko-filmowe „Pejzaże z Panem Kulikiem”. Udział w nim wezmą: Waldemar Barwiński, zamościanin, aktor filmowy i teatralny, lektor oraz Marzena Małkowicz, Zbigniew Małkowicz i Tomasz Ziąbkowski.

Spotkanie z unitami

To nie koniec. 24 czerwca odbędzie się m.in. spotkanie autorskie z Adamem Wiesławem Kulikiem i jego najnowszą książką „Nostalgia Wschodu Szlakiem Unitów”. Zaplanowano je na zamojskim Rynku Wodnym. Początek godz. 16.

XVI edycję Alei Sław patronatem honorowym objęli m.in.: Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Zamość, Starosta Zamojski i Burmistrz Tomaszowa Lub. Natomiast patronat medialny sprawuje „Kurier Lubelski”.

Zobacz prace artystów sztuki współczesnej z całej Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie