Zamojska Aleja Sław tworzona jest od 2008 roku. Jej pomysłodawczynią i główną organizatorką jest Teresa Madej. Honorowani są tam wybitni Polacy – zasłużeni dla Zamościa, regionu i kraju.
Wśród wyróżnionych znajdują się znakomite osobowości polskiej kultury i nauki. To m.in. Jan Machulski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny, Beata Ścibakówna, prof. Jan Englert oraz Róża i Jan Zamoyscy.
Nostalgiczna i duchowa aura
Dołączy do nich Adam Wiesław Kulik. „Bohater Alei Sław 2023 w swojej twórczości opisał i sfilmował historię Zamojszczyzny, stając się ważnym strażnikiem pamięci pokoleń” – czytamy w uzasadnieniu takiej decyzji. „Koloryt Wschodu, jego nostalgiczną, duchową aurę czuje się od pierwszej do ostatniej strony najnowszej opowieści „Nostalgia Wschodu”. W filmach biograficznych, przypominał sylwetki wyjątkowo zasłużone dla kultury polskiej i polskości, obecne także na Zamojszczyźnie.
Dorobek takich filmów o artystach obejmuje ok. 70 pozycji. Adam Wiesław Kulik zdobył także wiele ważnych nagród i wyróżnień (w uzasadnieniu znalazła się długa lista jego zasług).
Uroczystości związane z wmurowaniem poświęconej mu tablicy odbędą się 23 i 24 czerwca. Pierwszego dnia uczestnicy spotkają się na ul. Grodzkiej o godz. 16. Tam Teresa Madej opowie o dokonaniach Adama Wiesława Kulika. Potem odbędzie się otwarcie wystawy pt. Wspomnienie Osobowości wyróżnionych w „Alei Sław” a następnie zaplanowano odsłonięcie tablicy pamiątkowej.
Po tej ceremonii odbędzie się m.in. koncert piosenki francuskiej pod hasłem „Och, Paryż…” w wykonaniu Marzeny Małkowicz i Zbigniewa Małkowicza. O godz. 20.20 zaplanowano natomiast widowisko literacko-filmowe „Pejzaże z Panem Kulikiem”. Udział w nim wezmą: Waldemar Barwiński, zamościanin, aktor filmowy i teatralny, lektor oraz Marzena Małkowicz, Zbigniew Małkowicz i Tomasz Ziąbkowski.
Spotkanie z unitami
To nie koniec. 24 czerwca odbędzie się m.in. spotkanie autorskie z Adamem Wiesławem Kulikiem i jego najnowszą książką „Nostalgia Wschodu Szlakiem Unitów”. Zaplanowano je na zamojskim Rynku Wodnym. Początek godz. 16.
XVI edycję Alei Sław patronatem honorowym objęli m.in.: Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Zamość, Starosta Zamojski i Burmistrz Tomaszowa Lub. Natomiast patronat medialny sprawuje „Kurier Lubelski”.
Zobacz prace artystów sztuki współczesnej z całej Polski
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?