Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strażacy z powiatu zamojskiego przeprowadzili ćwiczenia na lodzie. Zobacz zdjęcia

Dariusz Jóźwiak
Dariusz Jóźwiak
Celem ćwiczeń było przygotowanie do ratowania osób tonących na zamarzniętym zbiorniku wodnym.

W dniach 09-11 lutego, na zamarzniętych zbiornikach wodnych w Nieliszu oraz w Zwierzyńcu, przeprowadzono ćwiczenia z zakresu ratownictwa na lodzie.

- Ćwiczenia odbyły się w ramach szkolenia na obiektach. Ich nadrzędnym celem było doskonalenie technik ratowania osób tonących po załamaniu się tafli lodu. W ćwiczeniach udział wzięły trzy zmiany służbowe z JRG Szczebrzeszyn oraz strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych w: Nieliszu, Sułowie i Zwierzyńcu - mówi mł. bryg. Andrzej Szozda, oficer prasowy KP PSP Zamość.

W minionym tygodniu swoje ćwiczenia z ratownictwa wodnego przeprowadzili również strażacy z KM PSP Zamość. Jako miejsce treningu posłużył im zbiornik wodny znajdujący się na terenie jednostki.

Co robić, jak zarwie się pod Tobą lód?

Przypominamy:

  • W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy.
  • Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne.
  • Oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.
  • W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

Kiedy zauważysz osobę tonącą:

  • W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).
  • Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po 3. minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.
  • Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.
  • Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
  • Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
  • Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
  • Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Strażacy z powiatu zamojskiego przeprowadzili ćwiczenia na lodzie. Zobacz zdjęcia - Lubelskie Nasze Miasto

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto