Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stare dorożki, autobusy „San” i poetyckie mgły. Zamość sprzed 60 lat w obiektywie znakomitego fotografa

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Rynek Wielki w Zamościu. Lata 60. ub. wieku
Rynek Wielki w Zamościu. Lata 60. ub. wieku Józef Duda
Obok takich zdjęć nie można przejść obojętnie. W obiektywie Józefa Dudy zamojskie Stare Miasto w latach 60. ub. wieku wygląda niezwykle pięknie, poetycko, widowiskowo. Widać na nim stare dorożki, autobusy marki „San”, bawiące się na podwórkach dzieci, przechodniów pędzących po chodnikach w jakichś wówczas ważnych, a dzisiaj zupełnie zapomnianych sprawach.

Fotograf uwiecznił również wizyty w Zamościu różnych delegacji, remonty staromiejskich budynków ale także m.in. grupy żebraków, których kiedyś można było spotkać przy miejscowej Katedrze. Unikatowe są także zdjęcia renowacji wieży zamojskiego Ratusza oraz różne scenki rodzajowe z lat 60. ub. wieku.

Józef Duda (żył w latach 1918-1999) wiele ze swoich pięknych fotografii wykonał w nocy czy podczas mgieł unoszących się na zamojskim Starym Mieście i w jego okolicach. Dzięki temu ludzie i zabytki na jego zdjęciach nabierają miękkich, czasami wręcz nierealnych kształtów. To jednak tylko część działalności znakomitego fotografa. Autor wykonywał również min. zdjęcia portretowa, rodzinne i okolicznościowe (prowadził zakład fotograficzny przy ul. Grodzkiej 4 w Zamościu). Miał na koncie także wystawy indywidualne i zbiorowe m.in. w Krakowie, Gdańsku, a nawet w Dreźnie. W 1962 r. założył również w Zamościu amatorskie koło filmowe.

Jego spuścizna jest bardzo duża. Józef Duda wykonał w sumie kilkadziesiąt tysięcy zdjęć. Wiele z tych fotografii można oglądać m.in. w internetowej galerii Archiwum Państwowego w Zamościu (wszystkie, prezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów APZ).

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto